Kurullara koronavirüs düzenlemesi

Video: Kurullara koronavirüs düzenlemesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları'nın yapısında bazı değişiklikler yapılacağını açıkladı. Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık ile Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulları ayrı kurullar olarak oluşturulacak. Peki tarım kurulunda kimler olacak? Kurul neler yapacak?

Cumhurbaşkanı video konferanslı kabine toplantısı sonrasında açıkladı. Daha önce sağlık ile gıda olarak birlikte çalışan o kurul artık ayrı kurullar olarak çalışacak. Sağlık gibi gıda konusu da koronavirüsün ardından daha da önem kazandı. Kurulların ayrılmasındaki amaçlardan biri de bu iki başlığa da ayrı ayrı daha çok odaklanıp, daha hızlı ve daha etkin adımlar atılabilmesinin önünü açmak.

Tarım ve Orman Bakanlığı bir yandan gıda arz güvenliğinin sağlanması, üretimin aksamaması için art arda adımlar atarken. Bir yandan da bu kurul türkiye'nin tarım politikalarına ilişkin daha genel çerçevede çalışmalarını yürütecek. Tedbirler, atılması gereken ek adımlar masaya yatırılacak.. Politikalar belirlenecek. Tarım konusunda kararlar daha hızlı alınacak.

Önce kurulun yeni hali oluşturulacak. Üyeler belirlenecek. O üyeler tarım konusunun tüm ayaklarındaki sektörlerden olacak. Kurulda akademisyenlerden, basın ayağına kadar geniş yelpazede üyelerin yer alması bekleniyor. Kurul üyeleri belirlennince de çalışmalar başlayacak.

Bunun dışında mevcut durumda da Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bünyesinde ayrı bir bilim kurulu var. 12 kişilik kurul koronavirüs sürecinde oluşturuldu ve ekmeğe temasın önlenerek satılması, bu süreçte egzotik hayvanların ülkeye girişinin yasaklanması gibi önlemler bu kuruldan çıkan kararlardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS