Kutsal emanetler ziyarete açılıyor | Video

Kutsal emanetler ziyarete açılıyor | Video

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgiyle ziyaret ettiği Topkapı Sarayı'nda bulunan kutsal emanetler için yeni sergileme düzeni yapılıyor. Düzenlemeyle daha fazla kutsal emanetin ziyaretçilerle buluşturulması planlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Osmanlı'nın 400 yıl boyunca idare merkezi olan Topkapı Sarayı'nda yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölümlerden biri de Has Oda'da bulunan Mukaddes Emanetler Dairesi.

Hz. Muhammed'in sancağı ve kılıcının yanı sıra, diğer peygamberler ve halifelerden kalan birçok kutsal emanet burada sergileniyor.

Müzede Kutsal Emanetler Koleksiyonu'na ait daha fazla eserin ziyaretçilerle buluşturulabilmesi için hazırlıklar devam ediyor.

Kutsal emanetlerin hepsinin sergilenememesinin sebebi ise, "Bunların bir kısmı yer kısıtlılığından sergilenemiyo. ama hemen şunu söylemek mümkün; Hz. Osman'a atfedilen Kur'an'ı ve Peygamber efendimizin mektuplarını yeni düzenimiz içinde sergilemeye başlayacağız, yeni düzenleme ile kutsal emanetlerin büyük bölümünü ziyaretçi ile buluşturmak mümkün olacak"