Laboratuvar kapılarını CNN TÜRK'e açtı

Laboratuvar kapılarını CNN TÜRK'e açtı

Son günlerde sık sık sahte alkol ve civa zehirlenmesi haberleri gündeme geliyor. Bu maddeler belirli miktarda vücuda girdiğinde öldürücü etkiye sahip olabiliyor. Zehirlenme vakaları Sağlık Bakanlığı Toksikoloji Laboratuvarında inceleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sahte alkol zehirlenmeleri özellikle yaz aylarında sık sık gündem e geliyor. Zehirlenme vakalarında teşhis, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Toksikoloji Laboratuvarı'nda konuldu.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Laboratuvarı Türkiye'de kamuya ait yetkili tek laboratuvar. Laboratuvara yaz döneminde sahte alkol zehirlenmesi şüphesi ile 20'nin üzerinde vakadan kan örneği geldi. Tüm vakalarda da metil alkol zehirlenmesi teşhisi konuldu.

Bu laboratuvardan çıkan sonuca göre hastaya tedavi uygulanıyor. Sadece alkol zehirlenmeleri de değil. Civa gibi ağır metal içeren maddelerin teşhisi de yapılıyor.

Merkezde, kimyasal su analizleri laboratuvarı, kimyasal savaş ajanları tanı laboratuvarı, toksikoloji laboratuvarı olmak üzere toplam 6 laboratuvar bulunuyor.