Libya açıklarında zehir tacirlerine böyle darbe vuruldu

Video: Libya açıklarında zehir tacirlerine böyle darbe vuruldu
Uluslararası sularda yapılan Birlik operasyonunda 5 ton uyuşturucu ele geçirildi. Demirören Haber Ajansı muhabiri Taylan Yıldırım Pervin Oğulları gemisinin getirildiği limandan CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak operasyona dair bilgileri paylaştı.

Uluslararası sularda yapılan Birlik operasyonunda 5 ton uyuşturucu ele geçirildi. Demirören Haber Ajansı muhabiri Taylan Yıldırım Pervin Oğulları gemisinin getirildiği limandan CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak operasyona dair bilgileri paylaştı.

Güvenlik güçleri uzun süredir İzmir'den tekne ile Moritanya, Fas ve Cezayir'e uyuşturucu ticareti yapan şüphelilerin peşindeydi. Şüpheliler tam 4 ay boyunca takip edildi ve 15 Nisan sabahı saat 4 de operasyon başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri Libya açıklarında uyuşturucu taşıyan balıkçı teknesinin peşine düştü. Tekneye, içindeki uyuşturucuyu başka bir tekneye nakledemeden baskın yapıldı. Teknedeki tüm personeli gözaltına alan ekipler, şebekenin 13 üyesini de İzmir ve Tekirdağ'da yakaladı. Tekneyse İzmir'e getirildi.


Demirören Haber Ajansı muhabiri Taylan Yıldırım İzmir'de operasyonun gerçekleştirildiği geminin getirildiği limandan CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak operasyona dair bilgileri paylaştı.


Yıldırım, “Pazarı pazartesiye bağlayan gece Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonlarından bir tanesi gerçekleştirilmişti ve pazartesi günü sabah saatlerinde de Türkiye bu operasyonu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medya hesabından paylaştığı Tweet ile öğrenmişti. Peki, neydi operasyonun ayrıntıları? Operasyonun geçmişi 4 ay öncesine dayanıyordu ve Menemen Cumhuriyet Başsavcılığına gelen bir bilgide uluslararası sularda geminin Afrika ülkelerinden toplayacağı uyuşturucuyu, Türkiye'ye getirerek burada pazarlayacağına yönelik bir duyum alınmıştı. İşte bu duyum üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı


Gerçekleştirilen araştırmalarda şebekenin büyüklüğü ortaya çıkınca hem jandarmadan hem de sahil güvenlik ekiplerinden yardım istendi. Bütün komutanlıkların katılımıyla bir operasyon başlatılmıştı. Yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonrasında da pazartesi günü operasyona başlandı ve uluslararası sularda, Libya’nın yaklaşık 70 mil açıklarında bir operasyon gerçekleştirildi. Emniyet, Jandarmanın Özel Harekât timleri ve Türkiye Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı Umut ve Yaşam gemileri de burada kullanılmıştı. Yapılan operasyon sonrasında ise ele geçirilen Pervin Oğulları gemisinin özel bölmesinde tam 5 ton toz esrar ele geçirilmişti.” ifadeleri ile gerçekleştirilen operasyonun ve zehir tacirlerine vurulan darbenin büyüklüğünü dile getirdi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS