Liderlerin gündemi seçim listeleri mi?

Liderlerin gündemi seçim listeleri mi?

Altılı masada baş döndüren liderler trafiği var. Ama trafiği yürüten 2 Ekim'deki ev sahibi parti CHP değil, Deva Partisi. Ali Babacan tüm parti liderleri ile altılı masada değil, tek tek görüştü. Neler istedi? CHP lideri Kılıçdaorğlu'nun olası adaylığı ile ilgili de CHP kanadından açıklama geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kim aday olacağına ilişkin her gün yeni açıklamalar geliyor. Altılı masanın adayının kim olacağına ilişkin her gün yeni açıklamalar geliyor. Bir yandan da masada çok yoğun bir görüşme trafiği sürüyor.

2 Ekim tarihinde altılı masa toplantısı CHP’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. 26 Eylül tarihinden itibaren ise, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu liderleri tek tek ziyaret edecek. Toplantının gündemini aktaracak. O görüşmeler öncesinde Ankara'da başka bir tur gerçekleşti.

Tur Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan başlattı. 11 Eylül'de Kılıçdaroğlu ile 19 Eylül’de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüştü. Görüşmeler basına kapalı gerçekleşti. 20 Eylül’de ise Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Babacan bir araya geldi. O görüşme Davutoğlu’nun evinde olduğu öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki CHP'den HDP'ye bakanlık açıklamaları varken, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına dair yine CHP'den açıklamalar gelirken o görüşmelerde Babacan liderlerden ne istedi?

Edinilen bilgilere göre, görüşmelerde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci konuşuldu. Altılı masanın oluşturduğu komisyonlar da ikili görüşmelerde ele alındı. İddialara göre de görüşmelerde seçim listeleri de gündeme geldi. İYİ Parti, seçimlerde diğer partileri listelerinden göstermeyi düşünmediği, Davutoğlu’nun ise CHP listelerinden seçime girmek yerine İYİ Parti’yi tercih ettiği ileri sürülüyor.

Listeler ve parlamenter sistem geçiş sürecine ilişkin çalışmalar sürerken, CHP'den mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi.