Liselerde sınavlara yeni düzenleme

Video: Liselerde sınavlara yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde sınavlara ilişkin flaş açıklamada bulundu ve yeni düzenlemeler ile ilgili bilgi verdi. Bakanlık en çok sorulan soruları da yanıtladı.

MEB, "Bakanlığımızca resmî ve özel ortaöğretim kurumlarındaki sınav uygulamalarının salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmış ve bu kapsamda 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci ve ikinci dönemine ilişkin sınavların 12. sınıflarda tamamlanmış; hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıfların önemli bir kısmında ise sınavların yapılmış olması hususları göz önünde bulundurularak ölçme ve değerlendirme uygulama ve süreçleri yeniden düzenlenmiştir." açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, basın açıklamasını, "Gençler selam! Liselerde sınavlar iptal demeyelim de yeniden düzenlendi, diyelim. Ekteki görselde sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Tamamsa göz kırpın..." notu ile paylaştı. İşte merak edilen 4 soru...

SORU 1:
Ben 12. sınıf öğrencisiyim. Yıl sonu notlarım nasıl belirlenecek?

CEVAP:
Sınavlardan aldığın 1 ve 2. dönem puanlarının ve performans proje puanlarının aritmetik ortalaması, senin yıl sonu notlarını oluşturacak.

SORU 2:
Ben 12. sınıf kademesi dışında (hazırlık, 9,10,11. sınıf) eğitim öğretime devam eden bir öğrenciyim. 2. dönem sınavlarına katıldım, yıl sonunda hangi sınav notlarım geçerli olacak?

CEVAP:
İstersen 2. dönem notlarını tercih edebilirsin. Eğer 2. dönem notlarını kullanmak istemiyorsan, 1. dönem sınavlarından aldığın notları tercih edebilirsin.

SORU 3:
Ben 12. sınıf kademesi dışında (hazırlık, 9,10,11. sınıf eğitim öğretime devam eden bir öğrenciyim. 2. dönem yapılan sınavlara katılmadım. Yıl sonu notlarım nasıl belirlenecek?

CEVAP:
Eğer istersen 2. dönem için yapılacak sınavlara katılabilirsin ama bu sınavlara katılmak istemiyorsan 1. dönem sınavlarından aldığın puan ve proje/performans puanlarından oluşan 1.dönem notunun kullanılmasını tercih edebilirsin.

SORU 4:
Sorumlu olduğum dersler var. Sorumluluk sınavları yapılacak mı?

CEVAP:
Eğitim öğretim döneminin son 2 haftasında sorumluluk sınavları yapılacak. Bu sınavlara katılabilirsin.


 
 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS