Lodosta baca zehirlenmesine dikkat!

Video: Lodosta baca zehirlenmesine dikkat!
<a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a>'da <a class="in-news-link" href="/lodos" target="_blank" title="lodos haberleri">lodos</a> etkiliydi. Şiddetli rüzgarın baca tepmesini tetiklemesi ihtimaline karşı uzmanlar uyardı. Özellikle baca kontrolü yaptırmayanlara seslendi ve olası baca zehirlenmelerine karşı uyardı. Peki, evlerde nasıl önlemler alınabilir? CNN TÜRK Muhabiri <a class="in-news-link" href="/cansel-kiraz" target="_blank" title="Cansel Kiraz haberleri">Cansel Kiraz</a> ve kameraman Caner <a class="in-news-link" href="/emre-kinaci" target="_blank" title="Emre Kınacı haberleri">Emre Kınacı</a>, İGDAŞ İç Tesisat Müdürü <a class="in-news-link" href="/lokman-gursoy" target="_blank" title="Lokman Gürsoy haberleri">Lokman Gürsoy</a>'a sordu.

İstanbul'da lodos etkiliydi. Şiddetli rüzgarın baca tepmesini tetiklemesi ihtimaline karşı uzmanlar uyardı. Özellikle baca kontrolü yaptırmayanlara seslendi ve olası baca zehirlenmelerine karşı uyardı. Peki, evlerde nasıl önlemler alınabilir? CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Caner Emre Kınacı, İGDAŞ İç Tesisat Müdürü Lokman Gürsoy'a sordu.

İstanbul'da kuvvetli lodos, cumartesi gününe kadar etkili olacak. İGDAŞ uyardı, "Rüzgarın etkisiyle oluşabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı, bacalı doğalgaz cihazı kullananlar dikkat" dedi.

Evlerde nasıl önlemler alınabilir?

Kış aylarında lodosun etkisiyle bakımı yapılmayan baca ve kombilerde, baca gazı zehirlenmesi meydana geliyor. Peki, zehirlenmelerin önüne nasıl geçilebilir? CNN TÜRK'e konuşan İGDAŞ İç Tesisat Müdürü Lokman Gürsoy, "Bu cihazların bacalarının deformasyona uğraması bizim için çok tehlikeli bir durumdur. Hayati önem arz etmektedir. Bu nedenle itfaiyenin yetki vermiş olduğu baca temizlik firmalarına her yıl kış mevsiminin girişinde bacalarımızı yılda en az bir kere kontrol ettirmemiz gerekli. Sızdırmazlık ve bacada bir tıkanıklık varsa bunların önüne geçecektir" ifadelerini kullandı.

Gürsoy: Menfezleri sakın kapatmayın

Zehirlenmeye karşı cihazların bakımı şart. Bir diğer önemli nokta ise menfezler. Soğuk hava gelmesin diye kapatılan menfezler, hayati önem taşıyor. "Menfezleri sakın kapatmayın" uyarısında bulunan Gürsoy, "Bacalı cihazlarımız ortamdan yakma havasını alan cihazlardır. Odaya hava akışını sağlayan yapıların kapatılmaması verimlilik ve güvenlik açısından önem arz etmekte çünkü verimli bir yanma oluşmadığı zaman ortamdaki karbonmonoksit miktarı daha fazla artmakta. Olası gaz kaçakları ve baca geri tepme durumunda gazın dışarı tahliyesini oluşturması açısından menfezlerimiz çok önemli" şeklinde konuştu.

Mide bulantısı, ağrı belirti olabilir

Enerjiden tasarruf, ısının odada kalmasıyla mümkün. Peteklerin arkasına yerleştirilen ısı yalıtım levhaları, ısının dışarı çıkmasını engelliyor. Zehirlenmelerde ise karbonmonoksit gazı salınımını fark etmek mümkün olmuyor. Renksiz ve kokusuz olduğundan ortamda fark edilmiyor. Mide bulantısı, baş ağrısı gibi belirtilere neden oluyor. Lokman Gürsoy, "Bu tip durumlarda direkt camları açıp ortamı havalandırmamız, gaz dağıtım firmasının yetkililerini olay yerine çağırmamız gerekmektedir" dedi.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS