Lösemiye karşı doğru beslenme

Video: Lösemiye karşı doğru beslenme

Çocukluk dönemi kanserleri özellikle de lösemi nasıl önlenebilir? Uzmanlar hamilelik döneminde annelerin beslenmesinin önemine dikkat çekti. "Hamilelikte toksik madde içeren gıdalardan uzak durulmalı, vitamin değeri yüksek sebze meyve tüketilmeli" dedi ve "Hamilelikte özellikle ilk 12 hafta kahve tüketilmemeli" uyarısı yaptılar.

Yetişkinlere göre nadir de olsa çocuklarda da görülen kanser vakaları var. Çocuklarda en sık görülen kanser türü lösemi.


Çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekmek için Ankara'da bir kurs düzenlendi. Özellikle de löseminin daha anne karnında nasıl önlenebileceği anlatıldı.


Yapılan çalışmalarda gebelik sürecinde yetersiz B12 ile B6 vitamini alan annelerin çocuklarında löseminin biraz daha sık olduğuna dikkat çeken uzmanlar iki gıdaya dikkat çekti.


Ev kimyasalları, trafik kirliliği, tarım ürünlerinde kullanılan ilaçlar lösemi riskini arttırıyor. Hamilelik öncesi sigaranın bırakılması, bu süreçte alkol tüketilmemesi artık şart. Uzmanlar bir de kanser riskini azaltmak için kahve tüketiminin azaltılmasına dikkat çekiyor.


Sadece annelerin değil babaların da dikkat etmesi gerekenler var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS