Mahir Ünal: Türkiye istediklerini aldı, tezlerini anlattı

Video: Mahir Ünal: Türkiye istediklerini aldı, tezlerini anlattı

CNN TÜRK canlı yayınına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin konuştu. "Türkiye istediğini aldı. Mektup sahibine iade edildi" dedi. Ünal, Türkiye ve ABD arasında kurulan mekanizma ile Trump'a terörist Ferhat Abdi Şahin'le ilgili iletilen CIA belgesine ilişkin de bilgi verdi.

"Biz istediklerimizi aldık mı evet aldık. Mektup meselesi nihai olarak sonuçlandırıldı mı? Bu mektup sahibine iade edildi". Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeyi bu sözlerle özetledi. ABD heyetinde yer alan isim AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ziyaretin detaylarını CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya anlattı.


"Şu anda Sayın Trump ile Cumhurbaşkanımız arasında güçlü bir liderlik diplomlasisi yürütülüyor" diyen Mahir Ünal, Türkiye ile ABD arasında oluşturulan mekanizmaya ilişkin de bilgi verdi. Ünal, "Savunma dışişleri bakanlarının, güvenlik danışmanlarının içinde olduğu ve NATO üzerinden yürütülecek olan bir mekanizma oluşturuldu. F-35, S-400, CAATSA yaptırımlar, bunların hepsi oluşturulan mekanizmanın bir parçası ve konusu" şeklinde konuştu.


Ünal, mekanizmanın ortaya koyacağı sonuca göre Türkiye'nin S-400'lerle ilgili atacağı adım ile F-35 programına yeniden alınıp alınmayacağına ilişkin soru üzerine, "Diplomasi bir süreç yönetimidir" yanıtını verdi. "Çok katmanlı bir süreç yönetimi var. Türkiye'nin sadece ABD ile ilişkileri yok, Rusya ile ilişkileri var" diye ekledi. Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terörist Ferhat Abdi Şahin ile ilgili Trump'a verdiği CIA belgelerine ilişkin de şu açıklama yaptı:


"Ferhat Abdi Şahin'in terörist faaliyetleriyle ilgili ve PKK'nın intihar timinin komutanı olduğu dönemde CIA belgeleri ve ilgili istihbarat paylaşımı Türkiye ile yapılmış ve CIA'in Türkiye'ye yaptığı istihbarat paylaşımı tekrar sizin general dediğiniz Mazlum dediğiniz adam, sizin istihbarat örgütünüz terörist dediği bir adamdır. Bu adam da Öcalan'ın manevi evladıdır. Dolayısıyla ilişkisi de budur. Kendisi de teröristtir, açık bir şekilde verildi".


Ünal, CHP'den ziyarete yönelik yapılan "elleri boş döndüler" eleştirilerine de yanıt verdi. Ünal şöyle konuştu:


Muhalefet magazin gazeteciliği tarzı siyaseti tercih ediyor. Mevlüt Çavuşoğlu ayaktaymış, Pompeo da ayakta. Bunu, fotoğrafı kesip bir dezenformasyon olarak kullanan yapının siyasette, eleştiriyle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. CHP artık siyaset yapmıyor, düşmanlık yapıyor. Oradaki lobilerin ağzı ile konuşacaksınız. Mektup konusunda da yurt severlik kasacaksınız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS