Makine mühendisi enerji tasarruf buluşunu anlattı: Nasıl tasarruf sağlayacak?

Makine mühendisi enerji tasarruf buluşunu anlattı: Nasıl tasarruf sağlayacak?

Kış aylarında doğal gaz kullanımı artıyor. Kullanım arttıkça haliyle faturalarda kabarıyor. İstanbul'da bir mühendis doğal gaz faturalarında tasarruf sağlayan bir cihaz geliştirdi. Peki o cihaz nasıl çalışıyor? Nerelerde kullanılabilir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kışın gelmesiyle beraber evlerde doğal gaz kullanımı arttı. Peki doğal gaz kullanımını azalıp faturalarda tasarrufa geçmek mümkün mü?
İstanbul'da yaşayan Makine Mühendisi Yahya Yanık, üç yıl önce doğal gaz kullanımını tasarruflu hale getirmek için harekete geçti. Bir buluşa imza atan Yanık, ekonomizer isimli cihazı geliştirdi. Yakıt tasarruf cihazı test edilmeye başladı. Doğal gaz tasarruf cihazının ARGE çalışmaları bitti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından enerji verimliliği alanında tam not aldı.

DOĞAL GAZ YAKIT TASARRUF CİHAZI NASIL ÇALIŞIYOR? NERELERDE KULLANILABİLİR?

Yahya Yanık, “Geliştiğimiz ekonomizer adlı yakıt tasarruf cihazı ile yüzde 15 ile 30 arasında tasarruf sağlayarak ülkemize büyük bir katkı sağlamıştır. Bu cihaz üzerinde yaklaşık 3 yıldır ARGE çalışmaları yapıyoruz. Testlerimizin sonucunda evlerde ve işyerlerinde yüzde 15 ile yüzde 30 arasında tasarruf sağlandığını gördük. Ev tipi ekonomizerde dış ortamdan gelen soğuk gaz tesisata giden sıcak su ile enerjilendirerek kuru ve sıcak gaz olarak çıkıp kombiye gider. Kullanım yeri olarak konutlar başta olmak üzere sanayinin her yerinde rahatlıkla kullanılabilir.” ifadelerini kullandı.

Alzheimer yavaşlatıldı

Alzheimer yavaşlatıldı