Mavi Vatan'a yeni güç: SANCAR SİDA

Mavi Vatan'a yeni güç: SANCAR SİDA

Türk Savunma Sanayii, geliştirdiği insansız deniz araçları ile tüm dünyada adından söz ettirmeye hazırlanıyor. O özel ürünlerden biri de "Sancar" Silahlı İnsansız Deniz Aracı. İlk testleri başarıyla geçen sistemin mavi vatan mesaisi başladığında ise önemli görevler üstlenmesi bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

40 saatlik görev süresi ve üzerindeki silahlarla Yerli İnsansız Deniz Aracı “Sancar” Mavi Vatan’da yeni bir güç çarpanı oluşturmaya hazırlanıyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir açıklama yaptı.

“Havelsan ve Yonca Onuk Tersanesi iş birliği ile geliştirdiğimiz Sancar SİDA, ilk testlerini başarıyla tamamlandı” dedi. Demir ayrıca “Türk Savunma Sanayii, SİHA’larının ardından SİDA’larıyla da dünyada fark oluşturacak.” ifadelerini de kullandı.

Sancar sida, mavi vatanda Türkiye’nin etkinliğini artırması amacıyla geliştirilen yeni ürünlerden biri. Tam 12.7 metre boyunda ve 9 ton ağırlığında. Saatte yaklaşık 75 km hıza sahip. 40 saatlik boyunca denizde kalabilecek yerli SİDA, uzaktan komutalı silah sistemi ve 4 uzun menzilli tanksavar füzesi ile görev yapacak. Uzaktan kontrol edilebilen yerli silahlı insansız deniz aracı önemli görevler üstlenecek. Liman, üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, karakol, su üstü harbi, mayın karşı tedbirleri görevlerini otonom olarak yerine getirebilecek.

İşte savaşın yeni adresi! Türk SİHA'ları intihar drone'larına karşı...

İşte savaşın yeni adresi! Türk SİHA'ları intihar drone'larına karşı...