Mavi Vatan’a yeni muhafız | Video

Video: Mavi Vatan’a yeni muhafız | Video

Yerli ve milli insansız hava araçları ile yurt içinde ve yurt dışında başarılı operasyonlara imza atan Türkiye, Mavi Vatan için de insansız bir sistem geliştirmek için kolları sıvadı. Silahlı insansız deniz aracı ulak ilk kez görücüye çıktı.

Sondaj ve sismik araştırma gemilerine eşlik edecek. Liman, tersane, boğazlar gibi kritik yer ve bölgeleri koruyacak. Yerli insansız deniz aracı ulak Mavi Vatan’ın en yeni muhafızı olacak.

Türkiye’nin ilk insansız muharip deniz aracı ‘Ulaq Antalya ve Ankara merkezli iki firmanın çalıştırmaları sonucunda geliştirildi. Prototip üretimi aralık ayında tamamlanacak. Böylece ilk platform suyla buluşacak. 400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre suretine sahip olan sistem özellikleriyle göz dolduruyor. Gece gündüz görüş kabiliyeti, milli kriptoplu haberleşme altyapısına sahip sistem keşif gözetleme ve istihbarat görevlerini üstelenebiliyor.

Silahlı insansız deniz aracı karadan mobil araçlarla ve karargah Komta merkezinden veya uçak gemisi, firkateyn gibi savaş gemilerinden kullanılabilecek. Sahip olduğu silah sistemleriyle de önemli bir güç unsuru olacak. Bir SİDA, 4 adet yerli olarak ROKETSAN tarafından üretilen 8 k menzilli 4 adet cirit füzesi ve 8 km menzilli 2 adet lazer güdümlü uzun menzilli tank savar füzesi taşıyabilecek.

Tasarım çalışmaları Ağustos’ta sona eren prototip botun aralık ayında denize indirilmesi planlanıyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise atış testleri gerçekleştirilecek. Sistemin diğer silahlı insansız deniz araçları ve insansız hava araçları ile ortak ve uyumlu harekat yeteneği olacağı belirtiliyor.

 

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS