Meclis 1 aylık ara sonrası yoğun gündem ile açılıyor

Video: Meclis 1 aylık ara sonrası yoğun gündem ile açılıyor

Meclis uzun bir aranın ardından yeniden açılıyor. Genel Kurul yılın ilk toplantısını salı günü gerçekleştirecek. Ankara'nın gündemi ise yoğun...

Meclis, 1 aylık aranın ardından yeniden açılıyor. 2021'in ilk toplantısını 26 Ocak Salı günü gerçekleştirecek.

GÜNDEM YOĞUN

Siyasetin sıcak başlıklarının değerlendirildiği Meclis Grup Toplantıları da bu hafta gerçekleştirilecek. Meclis Genel Kurulu'nun yeni yıldaki ilk işi ise teknoloji geliştirme bölgelerini ilişkin kanun teklifini yasalaştırmak olacak.

Teklifle, AR-GE insan kaynağı kapasitesinin artırılması, teknoloji ve yenilikçi şirketlerin ortaya çıkması, üniversite ve sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ile yatırım ortamının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin, bu hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Bu arada yargı reformu strateji belgesi kapsamında hazırlanacak Hukuk ve ekonomi Reformu üzerindeki çalışmaların da tamamlanarak, düzenlemenin yakın zamanda Meclis'e sevk edilmesi öngörülüyor. Düzenleme konusunda özellikle Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili milletvekilleri yoğun çalışma yürütüyor.

Ve uzun süredir merakla beklenen Hayvan Hakları Kanun Teklifi. Başta hayvanları sokağa atana yeni cezaları getiren, çip sistemini yaygınlaştıran teklifin,meclis gündemine gelmesi planlanıyor.

MECLİS KOMİSYONLARININ GÜNDEMİNDE NELER VAR?

TBMM Milli Savunma Komisyonu, bu hafta yapacağı toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Dijital Mecralar Komisyonu'nun da önünde "Sosyal mecralarda son günlerde yaşanan gelişmeler" var. Komisyon, 28 Ocak Perşembe günkü toplantısında ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sunum yapacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu ise 27 Ocak Çarşamba günkü toplantısında, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu'nun 2019 yılı malitabloları ve faaliyetleri ile ilgili denetim raporlarının sunulduğuna dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ni ele alınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS