Meclis'te tansiyon yüksek! Tartışma üstüne tartışma | Video

Video: Meclis'te tansiyon yüksek! Tartışma üstüne tartışma | Video

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinin 10'uncu gününde tansiyon yüksekti. Tartışmanın biri bitti diğeri başladı.

GENEL KURULDA "ADAM GİBİ" TARTIŞMASI YAŞANDI

"Burada konuşma yapmadan önce lütfen konuşacağınız şeyleri delillendirin. Oylamalara katılarak parmak kaldırıp indirerek milletvekilliği yapacağınıza genel kurul çalışmalarını gelin burada adam gibi takip edin." Tartışmanın fitilini CHP'li Burcu Köksal'ın bu sözleri ateşledi. Tansiyon bir anda yükseldi. Vekiller birbirinin üzerine yürüdü.

Bütçe görüşmelerinin 10'uncu gününe 'adam gibi' tartışması yaşandı. Söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Ancak bir vekilin 5 dakikalık eleştirisine bile tahammül edemez bir faşizan yaklaşımı, bir baskıcı yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. Meclis Başkanvekili Sadi Bilgiç de araya girerek, "Genel kurulu adam gibi takip edin diyerek kadınlara bir hakaret içerdi. Bu düzeltilmesi gereken bir mevzudur" şeklinde konuştu.

AK Parti ve CHP sıralarından karşılıklı atışmalar yaşandı. Vekiller kürsü önünde karşı karşıya geldi.

AK PARTİ'DEN HDP'YE "TERÖRİST CENAZESİ" TEPKİSİ

HDP'lilerle AK Parti arasında terörist cenazesi tartışması da yaşandı. HDP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş, "Dağa giden bir çocuğun annesine geçmiş olsun, başsağlığı dilemek için de gidiyoruz. Biz ayırmıyoruz" dedi. Bunun üzerine söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, "Öğretmenimizi, askerimizi, vatandaşımızı, kundaktaki bebeği katleden hiçbir teröristin cenazesine hiçbir milletvekili asla gidemez, gitmemeli. Bu yaklaşımı kınıyorum" sözleriyle tepki gösterdi.

AK PARTİ VE CHP ARASINDA "TACİZ İDDİASI" TARTIŞMASI

Genel kurul da bir tartışma da CHP ve AK Parti arasında taciz polemiğiydi. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, "Bir kadın tacize uğradında sessiz kalan, üstünü örtmeye çalışan, hatta 'Olabilir böyle şeyler' diyecek kadar ahlaksız zihniyetler de bu bütçenin içerisinde yeriniz yok" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Özsoy'a şu sözlerle yanıt verdi: "Bizim millvekilimiz Serra Kadıgil elbette olur. Bu kadar eğitimsizliğin, bu kadar sıkıntının olduğu yerde CHP'de de olur, AK Parti'de de olur. Önemli olan hep birlikte mücadele etmektir. Ve biz bu konuda tavizsiziz. 'Herkesin öyle olması lazım' dediği konuşmanın ilk cümlesini alıp bir kadın milletvekiline 'Namussuzlar' dersen bu yiğitliğe de sığmaz, ismini aldığın ilçenin yetiştirdiği evlada da sığmaz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS