Son Dakika

Megakentte kiralar arttı

A A

30.04.2021 - 12:03 Son Güncelleme:

Yeni konut üretiminin yavaşlaması, satın alınan konut sayısının düşmesi kira fiyatlarına da yansıdı. Megakentte kiralar son 1 yılda yüzde 11 yükseldi. Türkiye'de kiralarda rekor artış ise Aydın'da gözlendi; yüzde 23.

Koronavirüs salgınının başından beri İstanbul'da kiralar ortalama yüzde 11 arttı. Uzmanlara göre sebebi, yüksek faiz nedeniyle ev satın almanın cazip olmaması ve yeni konut yapımının yavaşlaması.

Bir gayrimenkul değerleme şirketi, koronavirüs salgınının başından bu yana İstanbul'daki kira fiyatlarını mercek altına aldı. Araştırmaya göre 2020 Nisan ayından bu yana kiralar yüzde 10-15 arasında artış gösterdi.

İstanbul'da kiraların yüksek olduğu boğaz hattındaki ilçeler, kira artışında da zirveyi bırakmadı. Beşiktaş ilçesi özelinde Levent ve Ulus olmak üzere; Emirgan, Kanlıca, Beykoz bölgeleri ile Kadıköy öne çıktı.

Son 1 yılda ortalama kiralar Beşiktaş’ta 2 bin 855 lira, Sarıyer’de 3 bin 343 lira, Bakırköy’de ise 3 bin liraya yükseldi.

Sadece istanbul değil, yurt genelinde kiralar, son 1 yılda önemli ölçüde arttı.

Rekor Aydın'ın. Ege kentinde kiralar yüzde 23 arttı. Onu yine yazlık bölgelerdeki Muğla ve Antalya izledi.

PEKİ KİRA FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞIN SEBEPLERİ NE?

Uzmanlara göre kiralık konut sayısı, konut arzı azaldığı için mevcut talebe yeterli gelmiyor. Yeni konut üretiminin yavaşlaması ve yatırım için alınan konut sayısının düşmesi, kiralık oranlarındaki artışlara etken olarak gösteriliyor.

Kira zamları borçlar kanununa göre, 12 aylık tüketici fiyat endeksi ortalaması üzerinden hesaplanır. TÜFE’ye göre bu ay yüzde 13 kira zammı öngörülüyor.