Mehmetçiğe zırh ötesi görüş yeteneği

Mehmetçiğe zırh ötesi görüş yeteneği

Türk ordusunun muharebe sahasında rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlayacak yeni bir teknoloji daha hizmete girmeye hazırlanıyor. Zırh ötesi görüş projesi ile tank ve zırhlı araç personeli artırılmış gerçeklik gözlükleri ile 360 derece görüş kabiliyeti kazanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tanklar, zırhlı muharebe araçları zırhlarla donatılmış durumda. Bu nedenle araç içindeki personelin dışarıyı görmesi zor ve kısıtlı. Bu sorun geliştirilen yerli sistemle ortadan kalkacak. Türk tanklarına zırh ötesi görüş yeteneği kazandırılacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yeni gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. ''Mehmetçiğimize zırh ötesi görüş yeteneği kazandırıyoruz" diyen Demir, yakın görüş imkanı kısıtlı olan muharebe araçlarımızda artırılmış gerçeklik gözlüğü kullanarak sahadaki durumsal farkındalığı artıracağız'' ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ayrıca, bu sistemle birlikte Mehmetçiğin zırhlı aracın içinden dışarıyı 360 derece görebileceği bilgisini paylaştı. Sistem tank veya zırhlı araç içindeki personelin artırılmış gerçeklik gözlüğü takmasıyla kullanılıyor. Personel başını hangi yöne çevrirse zırhlı görmeden doğrudan aracın çevresini izleyebiliyor. Bunlara ek olarak hız yakıt seviyesi ve motor sıcaklığı gibi araç verileri de personelin ekranına yansıtılabilecek. Yerli sistemle birlikte tank ve zırhlı araçların savaş ve çatışma ortamlarında daha etkin görev yapması hedefleniyor.