Son Dakika

Memleket özlemiyle ağaca karakovan kurdu

A A

25.05.2021 - 16:10 | Haber Kaynağı: DHA

İstanbul Kadıköy'deki bir sokaktan geçenler, orta yerdeki ağaca yerleştirilen arı kovanını görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Arıcılık hevesiyle kovanı oraya yerleştiren ise aynı zamanda ağacın hemen yanı başındaki bakkalın da sahibi. İşte memleket özlemini karakovan balı ile gidermeye çalışan Fatih Bostan'ın hikayesi...

Kadıköy’de 24 yıldır bakkalı olan Fatih Bostan arılara olan merakını gidermek ve baba mesleğini devam ettirmek için dükkanın önündeki ağaca karakovan kovanı koydu. Çevresinde 'Laz Bakkal' lakabıyla tanınan Fatih Bostan, “Rize’de babam yapardı arıcılığı, bu  bizim baba mesleği. Rize’ye gidemediğim için burada yapmaya karar verdim. Önce nostalji olarak peteğini koyduk sonra mumunu koyduk, içini döşedik. Oğul aldık. Çok güzel çalışıyor, balda yapıyor. Herkes çok beğendi. Rize'de bilinir, Karadeniz'de bilinir .Karakovan balı her yerde olmuyor. Kadıköy’de olunca görenin dikkatini çekiyor” diye konuştu. Karakovan balının çok faydalı olduğunu söyleyen Bostan yazdığı şiiri de okudu.

Aynı sokakta esnaf olan İbrahim Varol da “Laz Bakkal komşum benim yine yaptı yapacağını. Sokakta ilk defa gördüm böyle kovanı. İnşallah olsun, yiyeceğiz baldan“ dedi.

Gürsel Bayraktaroğlu isimli vatandaş ise, “Köyümüzü buraya getirdi. Hoşumuza gitti, güzel de bal yapıyor. Kaç yıldır İstanbul’da yaşıyorum böyle bir şey önceden görmedim. Kendisine teşekkür ederim” diye konuştu.