Memur zammında gözler Pazartesi'de

Memur zammında gözler Pazartesi'de

Memur ve memur emeklisinin gözü memur sendikaları-hükümet zam pazarlığında. Hükümetin zam teklifini yetersiz bulun memur sendikaları, hükümetten pazartesiye kadar yeni bir teklif bekliyor. Yeni teklif gelmezse zam pazarlığı hakem kuruluna taşınacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde, 2 ağustos'ta başlayan süreç devam ediyor.

Görüşmelerin geride kalan bölümünde, kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren ve 11 hizmet koluna ilişkin taleplerin müzakeresi tamamlanırken, maaş ve aylıklara yapılacak zamma odaklanıldı.

Hükümetin 2022'nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifini yetersiz bulun memur sendikaları, hükümetten yeni bir teklif beklemeye başladı.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-sen'in ortak talebi taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payıydı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hükümetle masadaki sendika Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul
"Yasal müzakere süresi 22 Ağustos'ta sona eriyor. Önümüzde sadece iki gün var. Bu süreçte saatler bile önemli. Hükümet bir an önce taleplerimizi karşılayacak bir teklifte bulunmalı. Biz bu sözleşmenin uzlaşıyla masada imzalanmasını istiyoruz." dedi