Mevsim geçişlerine dikkat

Mevsim geçişlerine dikkat

Son dönemde hava değişken, uzmanlar ise bu tür havalara karşı uyarıyor. "Bu havalar hastalığa davetiye çıkarır" diyor. Detayları, CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Havaların sıcak soğuk değişkenliği günün değişkenliği ve insan da yaratmış olduğu fizyolojik değişiklikler insanların enfeksiyonlara açık olmasını sağlıyor. Ne giyileceğine karar vermek ise daha da güç. Havalar bir ısınıyor, bir soğuyor. Vatandaş ise ceketini kolundan bırakmıyor. Bu havalar adeta hastalığa davetiye çıkartıyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu ise, “İklim koşullarındaki değişiklik canlıların enfeksiyon yaratan virüslerin de aktivasyonuna sebep oluyor. O nedenle bu dönemde enfeksiyonları daha sık görüyoruz. Sabah yanlarında en azından hırka parke mont hatta çamaşır bulundurmalarında fayda var terlediklerinde çıkarmaları açısından yine kalabalık ortamlar da bulaşların hızlı yayılmasını etkiliyor. Bir kere dengeli beslenmek lazım. Uyumak dinlenmek ve kaliteli dinlenmek lazım bol sebze ve meyve tüketebilirler. Günlük karbonhidratı proteini de belli düzeylerde tüketmelerinde fayda var.” ifadelerini kullandı.