"Millet İttifakı" ismine dava

"Millet İttifakı" ismine dava

Millet Partisi, Millet İttifakı partilerinin tüzel kişilik adı olan 'Millet' sözcüğünü kullanmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle anayasa mahkemesinde dava açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçim tartışmaları ve 6’lı masa toplantıları ile adından söz ettiren Millet İttifakı bu kez isim tartışması ile gündeme geldi. Millet Partisi, Millet İttifakı’nın isimlerini hukuksuz kullandığı gerekçesiyle anayasa mahkemesinde dava açtı.

Açıklama yapan Millet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Rafet Kaya, siyasi Parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimlerinin, amblemlerinin, rumuzlarının, rozetlerinin ve benzeri işaretlerinin aynen veya karıştırılmasına neden olacak şekilde başka siyasi parti tarafından kullanılamayacağının hüküm altına alındığını hatırlatarak, Millet Partisinin isminin başka siyasi partiler grubu tarafından kullanıldığı ifade etti.

Kaya, “6’lı masayı oluşturan siyasi partilerimiz, Millet Partisi yetkililerince muhtelif zamanlarda nezaketle yapılan ikazları dikkate almamışlardır." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Açıklamasında kararlılık vurgusu yapan Rafet Kaya, “Bütün meşru, demokratik ve hukuki platformlarda haklarımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.