Milli helikopter yerli motor ile havalanacak

Milli helikopter yerli motor ile havalanacak

Türkiye'nin genel maksat helikopter ihtiyacını karşılayacak milli helikopter GÖKBEY göreve başlamak için gün sayıyor. 2022'de semalarda kendini gösterecek GÖKBEY helikopterinin yerli motorla uçması için de çalışmalar hız kazandı. TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, yerli helikopter motoru ile ilgili son bilgileri paylaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk havacılığında yerli helikopter dönemi başladı. Yerli taarruz helikopteri ATAK ve ilk milli genel maksat helikopteri GÖKBEY geliştirildi. Helikoptere güç veren motor sistemlerine yönelik ambargolar ihracatı kısıtlayınca milli çözümler devreye alındı. Yerli helikopter GÖKBEY için milli motor geliştirildi.

Türkiye'nin ilk yerli genel maksat helikopteri GÖKBEY, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirildi. Bu yıl ilk teslimat gerçekleştirilecek. 3 yerli helikopter Jandarma Genel Komutanlığı'nın hizmetine sunulacak. Askeri ve sivil amaçlar için kullanılacak GÖKBEY, kargo taşımacılığı, hava ambulansı, arama kurtarma gibi görevlerde de kullanılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

GÖKBEY helikopteri önce dışarıdan alan motorla uçacak. Sonra TUSAŞ motor sanayi TEİ'nin 4 yıla yakın bir sürede hayata geçirdiği yerli motor çözümü devreye girecek. Projenin detaylarını ve gelinen son durumu TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit anlattı. "Kimse beklemiyordu, motorları çalıştırabilecek hale getirmeyi. Olağanüstü hızlı yaptık. Artık bu motorumuz 1400 beygiri rahatlıkla üretiyor. Bu motoru 1400 beygir güç üretmek için tasarladık" dedi.

TEI tarafından üretilen TS1400 Turboşaft motoru yüzlerce saatlik test sürecinden geçti. Son işlemlerde tamamlandıktan sonra 1 yıl içinde insanlı test uçuşlarına başlanacak. Yani yerli helikopter GÖKBEY, milli helikopter motoru ile havalanacak. 2024 yılında ise milli motorun seri üretime geçmesi bekleniyor.