MİT TIR'Ları gerekçeli kararı

Video: MİT TIR'Ları gerekçeli kararı

Yargıtay, MİT TIR'ları davası kararının gerekçesini tamamlamıştı. Gerekçede sanıklara ilişkin çarpıcı ifadeler yer aldı. Onlardan biri dönemin Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu'na ait. Kavalcıoğlu'nun, TIR'ları hareket ettirip götürmeye çalışan görevlilere "Kölemsiniz. Ben de kralım" dediği ortaya çıktı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesi sıfatıyla 54 sanıklı MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin davaya bakmış, sanıklara toplam 222 yılı aşkın hapis cezası vermişti. Geçtiğimiz hafta ceza dairesi kararının gerekçesini yayımladı.


1300 sayfalık gerekçeli kararda sanıkların olay sırasındaki hareketlerine ve sürece ilişkin çeşitli tespitlere yer verildi.


Gerekçeli karara bazı MİT mensuplarının tanık olarak alınan ifadeleri de girdi. O beyanlara göre, Hatay'da MİT TIR'larının durdurulmasında eski Kırıkhan Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu da yer aldı. Kavalcıoğlu, eski özel yetkili Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman gelene kadar olay yerinde kaldı.


TIR'ların tekrar hareket etmeye başlaması üzerine Kavalcıoğlu, bu duruma sinirlenerek, kendisine karşı koymaya çalışan MİT görevlilerine yönelik "Buranın kralıyım, sizler benim kölemsiniz." ifadesini kullandı.


MİT TIR'larının fotoğraflarını da çeken Kavalcıoğlu, Şişman'ın bölgeye gelmesinin ardından olay yerinden ayrıldı. Eski Savcı Şişman da TIR'ın açılmasına ve MİT görevlilerinin kelepçelenmesine ilişkin talimatlar verdi.


Tanık MİT görevlisi, polislerin bu talimatları dinlemediğini, bir polisin ise kendisine "Bu TIR'ı buradan kaçırın bizi birbirimize düşürmek istiyorlar." dediğini aktardı.


Kavalcıoğlu, yargılama sonunda "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri temin etme" ile "FETÖ üyeliği"nden 15 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS