Mobbing'e "yaklaşık ispat" yorumu

Mobbing'e "yaklaşık ispat" yorumu

İşçinin iş yerinde karşı karşıya kaldığı sistematik baskı ve yıldırma davranışları mobbing olarak adlandırılıyor. İspatı zor bir baskı biçimi olan mobbing'i yaşayanlar için yargıtay, "Yaklaşık İspat" kavramını ortaya attı.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanıldığından çok daha fazla karşılaşılan mobbing'e örnek olarak kişinin sürekli sözünün kesilmesi, yaptığı işin sürekli eleştirilmesi, azarlanması, itibarını zedeleyecek işler verilmesi ve hakkında söylenti çıkarılması verilebiliyor. Birçok çalışan ispat zorluğu nedeniyle yargı yoluna başvurmaktan çekiniyor. Bazı hukuki yorumlara göre, işverenler işçinin mobbing'e uğramasını engelleme yükümlülüğü altında. Bunun sağlanmaması durumunda işçinin sözleşmesini haklı nedenlerle feshetme ihtimalinin önü açık. Yargıtay’ın içtihatlarına göre bir hareketin mobbing sayılabilmesi için sistematik, sürekli ve kasıtlı olması gerekiyor.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, yargıtay yaklaşık ispat kavramını kabul ederek mobbing ispatını kolaylaştırdı. Buna göre, psikolojik tacizin genellikle tacizi uygulayan ile tacize maruz kalan arasında gerçekleşen bir olgu olması nedeniyle, olay akışı göz önüne alınarak sonuca gidilebiliyor. İşçinin kuvvetli emareleri ortaya koyması durumunda işverenin ihlal olmadığını ispat etmesi gerekiyor. Bu yöntem ile işçilerin mobbing'i ispatlaması kolaylaşıyor.