Son Dakika

Mossad'dan ajanlara yalan makineli test

A A

24.10.2021 - 17:05

İsrail gizli servisi Mossad'ın Türkiye'deki 15 kişilik 5 ayrı şebekesine yönelik gerçekleştirilen operasyonla örgütün çalışma sistemine ilişkin önemli ayrıntılar gün yüzüne çıktı. Mossad'ın İsrail ve Avrupa'daki hücre evlerinde ajanlarını yalan makinesi testi testine tabi tuttuğu öğrenildi.

MİT OPERASYONU MOSSAD'IN SİSTEMİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Milli İstihbarat Teşkilatı, 15 kişilik Mossad casusuluk ekibini çökertti. Örgütün çalışma sistemi gözler önüne serildi. Peki nasıl? Yalan makinesi testiyle.

Türkiye'deki üniversitelerden özellikle savunma sanayiinde görev alabilecek yabancı öğrencilerin bilgilerini Mossad'a servis ettikleri belirlenen casuslar, 4 ilde düzenlenen operasyonla yakayı ele verdi. 3'er kişilik 5 ayrı hücrede faaliyet gösteren Mossad casuslarının yakalandığı operasyonda alanında uzman 200 kişilik MİT ekibi görev aldı. Operasyon sonrasında Mossad'ın çalışma sistemindeki ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. İsrail gizli servisi Mossad'ın İsrail ve özellikle Avrupa'daki hücre evlerinde ajanlarını yalan makinesi testi olarak bilinen 'poligraf' testine tabi tuttuğu öğrenildi. Yalan testi sırasında Mossad'la ilgili "bütün bilgileri verip vermediği" gibi bir çok soruya maruz kalan ajanların sorulara "evet" veya "hayır" cevabı verilmesi istenen testi geçemediği takdirle örgütle ilişiği kesildiği belirtildi.

Mossad'dan gönderilen ajanların bir süre daha gözlemlendiği, maddi durumları kötüye giden eski ajanlarla irtibata geçilerek zor durumlarından yararlanarak tekrar sisteme Mossad ajanı olarak girmeleri sağlandığı ortaya çıktı.

"TÜRKİYE'DEKİ HEDEFLERLE İLİŞKİ KURMAMI SÖYLEDİLER"

Ayrıca yakalanan casuslardan R.A.A., ifadesinde İsrail istihbaratı yetkilileri ile lüks otellerde görüştüğünü söyledi. "Oda içinde oda vardı. Bana Türkiye'deki hedef şahıslarla ilişki kurmamı ve bilgi almamı söyledi. 28 Haziran'da Türkiye'ye döndüm" ifadelerini kullandı.