Son Dakika

Motor şasi numaralarını değiştirmişler!

A A

08.12.2021 - 10:02 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Gaziantep'te "oto change" çetesine operasyon düzenlendi. Hurda araçların motor şaşi numaralarını çalıntı araçlara takarak satan üç oto tamir ustası ile bunlardan "change oto" alan 20 kişi gözaltına alındı. Operasyonun ayrıntılarını CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ anlattı.

Salgın ile birlikte sıfır araçlarda çip krizi yaşanmaya başladı. Hal böyle olunca ikinci el araçların da fiyatı arttı. Gaziantep'te üç oto tamircisi ise bunu fırsata çevirdi. "Oto change" adında bir çete örgütü kurdu. Türkiye'nin dört bir yanından çalınan otomobilleri Gaziantep'e getirip, burada hurdaya dönmüş araçların şasi numarasını o araçlara geçirdiler. Böylece araçların kimlik kartlarını değiştirilerek, piyasaya sürülüyordu. Ancak bu oyun Gaziantep polisinin gözünden kaçmadı. Çetenin 23 üyesi kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı.

Emniyetten olaya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince Gaziantep ili genelinde çalınan araçların bulunması ve ağır hasarlı araçların şasi numarasını kesip, satışı mümkün olmayan araçların kazıyıp yok ettikleri şasi alanına işleyip piyasaya sürerek haksız kazanç sağlayan şahısların tespit edilmesine yönelik yapılan çalışmalarda;

Gaziantep ilinde ağır hasarlı araç tamiratı yapıp satan işyerleri tespit edilerek sahipleri üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde, Gaziantep ilinde bu şekilde faaliyette bulunan F.G. ve oğlu olan F.G isimli şahısların adlarına kayıtlı ve ağır hasarlı 51 araç bulunduğu tespit edilmiş, ayrıca Gaziantep ilinde ağır hasarlı trafik kazası olayına karışmış tamiratı mümkün olmayan 4 araç tespit edilmiş, bu araçların PTS (Plaka Tanıma Sistemi), KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) kamera kayıtları incelendiğinde trafiğe çıkarıldığı anlaşılması üzerine çenç (change) edilmiş olabileceği değerlendirilerek 30 ilde toplam 55 aracın yakalaması yapılarak Kriminal Polis Laboratuvarında incelenmiş, yapılan Kriminal inceleme neticesinde; bu araçlardan maddi değeri yaklaşık 2.100.000 TL olan 14 aracın çenç (change) edilerek trafiğe çıkarıldığı ve haksız kazanç elde edildiği tespit edilmiş, olay ile ilgili tespit edilen 20 şüpheli şahıs ile ilgili soruşturma devam etmektedir.