Nargile ve arabada sigara yasaklandı mı? Erdoğan’dan önemli açıklama

Video: Nargile ve arabada sigara yasaklandı mı? Erdoğan’dan önemli açıklama

Nargile kullanımı ve arabada sigara içilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi. Yapılan açıklama sonrası, “Nargile yasaklandı mı?” ve “Arabada sigara içilmesi yasaklandı mı?” soruları gündemin ilk sıralarına yerleşti. Peki, bundan sonra araçlarda sigara içilebilecek mi? Nargile yasaklandı mı? Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Arabada sigara içilmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yeni bir yasal düzenlemenin de sinyalini verdi. Öte yandan nargile ve elektronik sigara ile ilgili de mevcut duruma da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onunla da mücadelemizi sürdüreceğiz!” dedi.


ARAÇTA SİGARA DÖNEMİ SONA MI ERİYOR?


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında ise “Nargile yasaklandı mı?” ve “Arabada sigara içilmesi yasaklandı mı?” soruları gündemin ilk sıralarına yerleşti. Hemen belirtelim ki araçta sigara içimiyle ilgili henüz resmi bir yasaklama yok. Nargile ve elektronik sigarayla ilgili de mevcut yasal durum hala geçerli. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar iki konuyla ilgili de yeni yasal düzenlemelerin yolda olduğunu gösteriyor.


İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:


Yazılı kayda girmek suretiyle şoför de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz.


Bu işin üzerine çok daha sıkı bir şekilde gideceğiz. Para cezası vesaire ne gerekiyorsa bunların hepsi olacak.


Elektronik sigara hikayesi var. biliyorsunuz. Sanki elektronik sigaranın zararı yok. Hepsi hikaye, onda da nikotin var, onda da aynı numara var. Onda bir de gümrükte bazı sıkıntılar vardı. Orada da İçişleri Bakanlığı, Gümrük Muhafaza vesaire ile yurda girişini yasaklamak ve vergi koymak suretiyle işi çözeceğiz. Bir de nargile var. Onla da mücadelemizi sürdüreceğiz.


AVRUPA'DA CEZASI 120 EURO


Yapılan araştırmalar sigara dumanının çocuklara büyük zarar verdiğini gösteriyor. Gelişme aşamasında olan organlar dumandan daha fazla etkileniyor. Çocuklar özellikle aracın içinde duman altında kalıyor ve bütün zehirli maddeleri içine çekiyor. Bu da kanser veya bronşit gibi hastalıklara zemin hazırlıyor.


Bu nedenle Avrupa’da araçlarda sigara içme yasağı giderek yayılıyor. Fransa, İtalya, İngiltere ve Yunanistan’dan sonra İskoçya bu alanda yeni bir uygulamaya geçti. İçinde 18 yaşından küçük bir yolcu bulunan araçta sigarasını yakanlara 120 Euro para cezası kesilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS