NATO Zirvesi öncesi MGK toplanıyor! İşte masadaki başlıklar...

NATO Zirvesi öncesi MGK toplanıyor! İşte masadaki başlıklar...

Gözler Rusya-Ukrayna savaşındayken, bu hafta Ankara'da önemli bir toplantı olacak. Milli Güvenlik Kurulu toplanacak. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantıda hangi başlıklar ele alınacak? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TOPLANTI ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA NATO ZİRVESİ ÖNCESİ

Bu hafta gözler Ankara'da Milli Güvenlik Kurulu'nda olacak. Kurul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 23 Mart'ta toplanacak. Erdoğan o toplantıyı tamamlandıktan sonra 24 Mart'taki NATO Liderler Zirvesi için Brüksel'e hareket edecek.

TÜRKİYE'NİN DİPLOMASİ TRAFİĞİNDEN YANSIYANLAR MASADA

Peki MGK masasında ne var? Öncelikli gündem Rusya-Ukrayna savaşı olacak. Türkiye'nin bu zamana kadar yürüttüğü diplomasi trafiği ve çalışmalar ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaşın tarafları Rusya ve Ukrayna Devlet Başkanları ile yaptığı görüşmelerden yansıyanlar ele alınacak. Bu doğrultuda barış için yürütülen çalışmalar, insani yardım ve kalıcı ateşkes görüşülecek. Türkiye adımını atmıştı ama bir kez daha Montrö Boğazlar Sözleşmesi'den doğan yükümlülük ve haklarının da ele alınması bekleniyor bir kez daha.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER ELE ALINACAK

Bir diğer başlığın ise Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile biraraya gelmişti. O görüşmede de konu ele alınmıştı. Görüşme sonrasında sonrası oluşan pozitif gündeme yönelik çalışmaların da MGK'da ele alınacağı tahmin ediliyor.

TERÖRLE MÜCADELE TÜM BOYUTLARI İLE ELE ALINACAK

Ve terörle mücadele... PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlar ile diğer bölgesel ve ulusal güvenlik konularının da toplantıda görüşüleceği öngörülüyor toplantıda. Ayrıca bazı kuvvet komutanlarının kovid testleri pozitif çıkmıştı. O komutanların testlerinin negatif çıkması durumunda da toplantıya katılması bekleniyor.