hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "ODTÜ'de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıldı, YÖK gereğini yapmalı"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ODTÜ'de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıldı, YÖK gereğini yapmalı" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan, Sanat Düşünce Eğitim Derneği'nce (SADED) düzenlenen "Asım'ın Neslinden Bir Usta Recep Tayyip Erdoğan Programı"ndaki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin içinde bir başka devlete asla müsaade edilemeyeceğini belirterek, "Hiç endişeniz olmasın. Zira biz sadece Rabbimizin huzurunda rükuda eğiliriz, başka eğilmek yok bize" ifadelerini kullandı.

  Bu milletin geçmişte çok acı yaşadığını, ülkenin en değerli sermayesi olan gençlerini kışkırtmalara, provokasyonlara ve kirli hesaplara kurban verdiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir dönem bu ülkenin gençleri, sağ-sol diye birbirine kurşun sıktı. Maalesef bu ülkenin kimi kandırılmış gençleri, Gezi olaylarında olduğu gibi sokaklarda, meydanlarda bir piyon gibi kullanıldı. Bu ülkenin Doğu ve Güneydoğu Anadolusundan binlerce genç, Kandil'de kurulan insan pazarında bozuk para niyetine harcandı.

  "Utanmak yok, sıkılmak yok"

  Aynı şekilde ekmeğinin peşinde yurtdışına giden vatandaşlarımızın evlatlarından, o en alttakilerden benliğinden kopanlar, yitip gidenler oldu. İşte bugün de üniversitelerimizde bir grup gencimiz diğerlerinin eğitim haklarını... Utanmak yok, sıkılmak yok, ODTÜ'de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Ben buradan sesleniyorum. Yönetici kadrolar lafa geldiği zaman 'Özgürlükçüyüz' diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? Ellerine geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bunlar maalesef bu tür aleyhte kullanma gayreti içerisine giriyorlar. Böyle bir şey olamaz, olamaz. Gereği neyse bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Tabii ki Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bizler bunun da takipçisi olacağız ama bunlar yönetim olarak hiçbir zaman 'özgürlükçüyüz' diyemezler."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da pek çok çocuğun, gencin, asla kendilerinin olmayan bir kavganın içinde birer ikişer kaybolup gittiğini belirten Erdoğan, "Halbuki biz tıpkı Mehmet Akif gibi, elindeki çivili sopalarla, eğitim görenlere, namaz kılanlara hücum eden değil, elindeki molotofla, kaleşnikofla, roketatarla devletine, kendi halkına saldıran değil, Asım'ın nesli bir gençliği görmek istiyoruz" diye konuştu.

  Erdoğan, bölgenin belediyelerine, "Bu tür hendekler kazmayı bırakın da temsilcisi olduğunu iddia ettiğiniz benim Kürt kardeşlerime o belediyenin iş makineleriyle lütfen hizmet veriniz. Onların çöplerini toplayınız. Suyu olmayan o Kürt kardeşlerimin evlerine lütfen onların suyunu götürünüz. Atık sularını taşıyacak kanalizasyonları yapınız" diye seslenerek, "Bunlar var mı? Yok. O sayılan ilçelerde bugün kanalizasyonlar maalesef açıktan akıyor. Kürt kardeşlerime asıl zulmü, kendilerini temsil ettiğini söyleyen bu takım yapıyor"
  ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow