None

Öğretmenlik üç kariyer basamağına ayrılacak

A A

13.05.2022 - 09:52 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliği de Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Buna göre, öğretmenlik üç kariyer basamağına ayrılacak. Uzman ve başöğretmen unvanı için yılda bir sınav yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı "Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik ile resmi eğitim kurumlarında görev yapan aday öğretmenlerin yetiştirilmeleri ile öğretmenlik kariyer basamaklarında ilerlemelerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, aday öğretmenlerin adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamayacak. Bu süreçte aday öğretmenler, eğitim ve uygulama görevlerinden oluşan yetiştirme programına tabi tutulacak. Aday öğretmenlerin, aday öğretmen yetiştirme programı kapsamındaki eğitimlerin tamamına katılmaları zorunlu olacak. Eksik kalan eğitimlerini telafi eğitimiyle tamamlayacak.

Uzman öğretmenliğe, en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az 180 saatlik uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayanlar ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan öğretmenler başvuru yapabilecek.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az 240 saatlik başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan, öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenler başvurabilecek.

Özel okullardaki öğretmenler de uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı için düzenlenecek eğitim programına ve yazılı sınava başvuru yapabilecek. Sınavlar bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek. Sınavlarda 100 üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanını aldıktan sonra bakanlık veya diğer kamu kurumlarının öğretmen kadrolarına atananlar, göreve başlama tarihi itibarıyla uzman öğretmen veya başöğretmen unvanları için öngörülen haklardan yararlanacak.