Oktar davasında ikinci duruşma

Video: Oktar davasında ikinci duruşma

Adnan Oktar ve grubuna yönelik 171'i tutuklu 226 sanık hakkında açılan davada yargılamalara ikinci duruşmayla devam edildi. Duruşma, "erkeklerim imamı" olarak suçlanan Tarkan Yavaş’ın savunması ile başladı.

Tam 226 sanık, yaklaşık 4 bin sayfalık bir iddianame ile yargılanıyor. Adnan Oktar ve grubuna yönelik açılan davada, yargılamalar devam ediyor.

Davanın ikinci duruşmasına İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Silivri Ceza İnfaz Kurumları’nın karşısında bulunan duruşma salonunda devam edildi. Duruşmaya, "erkeklerin imamı" olarak suçlanan ve tutuklu yargılanan Tarkan Yavaş’ın savunması ile başlandı. Yavaş'a, operasyon gecesi bir polis memuruna ateş açılması, turnike suçlaması, örgüt içindeki cinsel ilişkiler ve örgütün terörle bağlantısı soruldu.

Duruşmada tüm suçlamaları reddeden yavaş, Adnan Oktar’ı savundu Öğle saatlerinde duruşmaya ara verildi. Aranın ardından Yavaş’ın çapraz sorgusu ile devam edildi. Sorguda duruşma savcısının, Yavaş’a babası ile ilgili soru sorması üzerine Adnan Oktar’ın avukatı Enes Akbaş söz aldı. Duruşma savcısının iddianameyi hazırlayan savcılardan biri olduğunu hatırlattı, "kendisini davadan çekilmeye davet ediyoruz" dedi.
Bu sırada kısa süreli gerginlik yaşandı.

5 dakikalık bir aranın ardından kaldığı yerden devam eden duruşma,
Tarkan Yavaş’ın sorgusunun ardından sona erdi. Duruşmalara 3. Gününde de diğer sanıkların sorgulanmasıyla devam edilecek.

İddianamede 226 şüphelinin toplam 24 ayrı suçtan cezalandırılması talep ediliyor. Yapılan ev aramalarında 79 tabanca, 23 tüfek ve 17 bin 596 adet fişek ele geçirildiği bilgisi de iddianamede yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS