"Okullar açılacak mı" sorusunun yanıtı belli oluyor... Kritik toplantı başladı | Video

Video: "Okullar açılacak mı" sorusunun yanıtı belli oluyor... Kritik toplantı başladı | Video

Okulların açılıp-açılmama durumu ile ilgili önerinin verileceği Bilim Kurulu toplantısı, Sağlık Bakanlığı'nda Bakan Koca'nın başkanlığında başladı. Okulların durumuyla ilgili nihai kararın verileceği toplantıyla ilgili son bilgileri CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu "eğitim" gündemiyle toplandı. Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'ndeki toplantı saat 17.00'de başladı.

Toplantıda, Kurban Bayramı tatili döneminin vaka sayılarına etkisi, vakaların artma eğilimindeki iller ve ağır hastaların durumu ile tedavi protokolleri ve aşı geliştirme çalışmaları ele alınacak. Bakan Koca'nın başkanlığındaki toplantıda, okulların açılmasına ilişkin son durum da görüşülecek. 

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görülmesinin ardından 16 Mart 2020'de okullar kapatılmış ve uzaktan eğitime geçilmişti.

OKULLARIN AÇILMA DURUMUYLA İLGİLİ NİHAİ KARAR VERİLECEK

CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram'ın kritik toplantıya ilişkin aktardığı bilgiler şu şekilde:

Bilim Kurulu toplantısı saat 17'de başladı. Bugünkü toplantı oldukça önemli, okullarla ilgili nihai kararın buradan çıkacağını söyleyebiliriz. Bilim Kurulu üyeleri tarafından okulların açılıp açılmayacağı ile ilgili değerlendirmeler yapılacak. İki gün öncesinde de MEB yetkilileri ile bir toplantı gerçekleşmişti. Daha öncesinde okulların hangi tedbirlerle açılacağına ilişkin rehber yayımlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı, bu 1 aylık süreç içerisinde de hummalı bir çalışma yürütüyordu okulların açılmasıyla ilgili. Yapılan istişarelerin ardından bugünkü toplantıda Bilim Kurulu'ndan bir tavsiye kararının çıkması bekleniyor.

OKULLARLA İLGİLİ MODELLER NELER?

Okulların açılmasıyla ilgili 31 Ağustos tarihi açıklanmıştı ancak bu tarihte okullar açılmayabilir. Bilim Kurulu'ndan bu yönde bir tavsiye kararı çıkabilir. Ancak açılırsa da farklı modellerle açılabilir. Bu şu anlama geliyor; açılırsa tüm kademelerde açılmayabilir, hibrit modeliyle açılabilir ya da şehir bazlı açılabilir. Tüm bu seçenekler hem Bilim Kurulu üyeleri tarafından hem de MEB yetkilileri tarafından çalışıldı. Bugün çıkacak kararın ardından okullar ya açılacak ya da ileri bir tarihe ertelenecek. Fakat açılırsa da farklı bir modelle açılacak. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI AÇIKLAMA YAPACAK

17.00'de başlayan toplantının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kararın açıklanmasını bekliyoruz. 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ne zaman başlayacağı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyurulacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS