Okullar vaka sayısını artırır mı?

Video: Okullar vaka sayısını artırır mı?

Okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi vakayı artırır mı? uzmanlara göre endişeler yersiz, çünkü çocuklar virüsü daha az bulaştırıyor. Aksine okula gitmeyip evde kalan çocuklara yetişkinlerden virüs bulaşıyor.

Koronavirüs salgının başından beri okulların en fazla kapalı kaldığı ülkelerden biri Türkiye. Amaç vaka artışının önüne geçmek. Ancak uzmanlara göre okulların açılması vakayı artırmıyor. Aksine evde kapanan çocuklar virüsü yetişkinlerden kapıyor.

Türk Toraks Derneği 2. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya İtil, 12 yaş altındaki çocukların virüsü erişkinlere göre yüzde 50 ila 90 oranında daha az bulaştırdığını anlattı. "Okullar bulaşın ana merkezi değil" diyen İtil, eve kapanan çocukların virüsü yetişkinlerden kaptığını söyledi.

Prof. Dr. İtil, koronavirüse bağlı ölümlerin de çocuklar arasında az olduğunu aktardı. 65 yaşındaki bir kişinin koronavirüsten hayatını kaybetme riskinin yüzde bir olduğunu, 5-15 yaşında ise ölümlerin yüzbinde bir olduğunu anlattı. Hem bulaş riskinin, hem de ölüm sayısının az olması nedeniyle birçok ülkenin ilkokul ve okul öncesi eğitim kurumlarını açık tuttuğuna işaret etti.

Türkiye'de hızla yayılan İngiliz mutasyonu ile ilgili de konuştu Prof. Dr. Oya İtil. Çocukların İngiliz mutasyonundan daha çok etkilendiği söylentilerinin araştırmalarla çürütüldüğünü aktardı.

Rakamlar çocukların salgından çok daha az etkilendiği ve etkilediğini gösteriyor. Ancak Prof. Dr. Oya İtil yine de tedbir çağrısı yaptı. Yüz yüze eğitime geçilmesi halinde giriş-çıkış saatlerinin çeşitlendirilmesi, sınıflara 25 öğrenci sınırı koyulması tavsiyelerinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS