Olası sınır ötesi operasyon hangi bölgelere yapılacak?

Olası sınır ötesi operasyon hangi bölgelere yapılacak?

Irak'ın kuzeyinde terör örgütüne karşı operasyonlar devam ediyor. Aynı zamanda Suriye'nin kuzeyinde ise terör örgütü YPG varlığını sürdürüyor. İşte bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni operasyon sinyali geldi. Peki, harekatın hedefinde hangi bölge olacak? Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Coşkun Başbuğ, CNN TÜRK canlı yayınında harita üzerinde tek tek anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni harekatın sinyalini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası vermişti. Gündemde Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan 30 kilometre derinliğindeki güvenli bölge var.

Türkiye'nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları ile Suriye'nin kuzeyinde Resulayn, Tel Abyad, Afrin gibi bölgeler terörden arındırıldı. Ancak Mehmetçiğin terörden arındırdığı bölgeler, PYD/YPG unsurları tarafından saldırıya uğruyor. TSK hazırlığını yaptı, artık geri sayım başladı. Suriye'nin kuzeyini terörden arındırmak için Mehmetçik sahaya inecek.

CNN TÜRK canlı yayınına konuk olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Coşkun Başbuğ, olası harekatın detaylarını harita üzerinde anlattı.