Ölen ABD'li gazetecinin eşi savcılığa ifade verdi | Video

Ölen ABD'li gazetecinin eşi savcılığa ifade verdi | Video

Karaköy’de araç içerisinde hayatını kaybettiği belirlenen ABD’li gazeteci Andre Vltchek’in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında savcılık gazetecinin sosyal medya hesaplarını inceledi. O incelemede herhangi bir tehdit mesajına rastlanmadı. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever’in haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Samsun’dan kiraladıkları araçla İstanbul Karaköy’e geldiler. Ancak 57 yaşındaki Amerikan ve Çek Cumhuriyeti vatandaşı gazeteci Andre Vltchek’in o araçtan cesedi çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Savcılık, Vltchek’in ölümü sonrası Çek Cumhuriyeti vatandaşı olması nedeniyle İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolusluğu ile irtibata geçti. Vltchek’in üzerinden çıkan ve el konulan kişisel eşyanın listesi ile, dijitallerine ait bir örneği konsolosluk yetkilileriyle paylaşıldı.

Savcılık, Vltchek’in Samsun’da kaldığı otelin güvenlik kamera görüntülerinin incelenebilmesi için Samsun ve Tosya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderdi. her iki savcılık kamera görüntülerini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"OTELDEN HİÇ ÇIKMADIK"

Soruşturma kapsamında Vltchek’in eşi Rossie Indira Vltchek’in ifadesine de başvuruldu. ‘Bilgi sahibi’ sıfatıyla ifade veren Rossie Vltchek, şunları söyledi:

“Eşim 18 Ağustos’ta Endonezya’dan Almanya’ya annesinin yanına gitmişti. Diyabet hastasıydı, Bacağında ağrı vardı, yürüyemiyordu. Son zamanlarda sitresli olduğu için Türkiye’ye tatil yapmaya geldik. 25 Ağustos’ta eşim Almanya’dan ben ise Endonezya’dan Türkiye’ye geldik. İstanbul’da buluştuk. 5 Eylül’de İstanbul’da bir otelde kalırken sol ayağı kaydı ve beton zemin üzerine düştü. 12 Eylül’de Samsun’a gittik. Otelden hiç çıkmadı. 25’inde İspanya’ya gidecekti. İstanbul’a uçakla dönmek istemedi. Bir araç kiraladık. İstanbul’a gelmeden iki saat önce eşim uyanıktı. Sohbet ediyorduk. Otele geldiğimizde şoförler beni uyandırdı. Uyandırmaya çalıştım fakat eşim uyanamadı. Daha sonra eşimin öldüğünü anladım. “

Soruşturma kapsamında yapılan otopsi incelemesi tamamlandı. Savcılık şimdi Adli Tıp Kurumu’nun hazırlayacağı detaylı raporu bekliyor.