Ölüm oranı 1 haftada yüzde 34 arttı

Video: Ölüm oranı 1 haftada yüzde 34 arttı

Günlük vaka sayısı her geçen gün artıyor. Vakaların artışı beraberinde ölüm oranını da yükseltiyor. 1 haftada vakalarda yüzde 56, hayatını kaybedenlerin sayısında ise yüzde 34'lük artış oldu. CNN TÜRK Muhabiri Dilay Dilaver ve kameraman Halil Kahraman, detayları İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek'le konuştu.

30 bin, 40 bin, 50 bin... Bu sayılara inanmak güç Ama Türkiye'nin koronavirüs tablosunda günlük vaka sayısı bu rakamlara ulaştı. Vakalar ile beraber ölüm oranı da hızla yükseldi. 1 Nisan ile 7 Nisan arasında sadece 1 haftada koronavirüs sebebi ile ölenlerin sayısı yüzde 34 oranında arttı. 1 Nisan'da 176 kişi, 7 Nisan'da ise 276 kişi vefat etti.

Rakamları CNN TÜRK'e değerlendiren İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Henüz yoğun bakımlarda ağır olan hastaların tedavileri devam ettiği için onlardan da bir kısmı kaybedileceği için vaka sayısı şu anda bile azalmaya başlasa ölüm oranları 15 gün daha giderek artmaya devam edecek. 55 bin 60 binlik vaka oranını yaşadığımız ölüm istatistikleri bundan 15 gün sonra yansıyacak. Ama bizim ne yapıp yapıp vaka sayısını azaltmamız gerekiyor. Ne kadar çok vaka sayısı artarsa, bu kişilerin enfekte olması ile ölüme kadar götüren bu süreç bu kişilerde başlamış oluyor" dedi.

Bu sayılar, bizi korkutuyor. Ama günlük vaka sayısı arttıkça ölüm sayısının da artması kaçınılmaz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS