Organ nakli için Türkiye'yi seçtiler

Organ nakli için Türkiye'yi seçtiler

Sırbistanlı bir kadın, kocasına böbreğine vermek istedi ama kocası ile arasında uyum yoktu. Gürcistanlı bir genç ise üvey babasına böbreğini vermek istedi. Onların arasında da böbrek uyumu yoktu. Gürcistan ve Sırbistanlı aileler Türkiye'ye geldi ve çapraz böbrek nakilleri İstanbul'da yapıldı. CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu'nun haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çapraz böbrek nakli ameliyatı, iki ülke vatandaşlarını Türkiye'de buluşturdu. Gürcistanlı Saba, üvey babası Musa Bey için böbreğini vermek istedi ama böbrekleri uyuşmadı. Onlarda çapraz böbrek nakli yapmak istediler. Yasmina eşi için böbreğini vermek istedi ama uyum yoktu. Onlarda çapraz böbrek nakli yapmak istediler ve Türkiye'ye geldiler.

Sırbistan'dan ve Gürcistan'dan gelen aileler, çapraz böbrek nakli için İstanbul'da buluştu. Sırbistanlı emil ve eşi böbrek nakli için ülkesinde bir yardım kampanyası başlattı ve kampanya ile gerekli parayı topladı. Sırbistanlı Yasmin, Musa Bey'e böbreğini verirken, Gürcistanlı Saba da böbreğini Emil'e bağışladı. Gürcistanlı genç, Türk olan üvey babasına böbreğini bağışladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Organ bağışı sayesinde gönül bağı da kuran aileler, bundan sonra birbirlerini sık sık ziyaret etme kararı aldı.