Orman yangınında ilk kez gece uçuşu yapıldı

Video: Orman yangınında ilk kez gece uçuşu yapıldı

İzmir’in Karabağlar ilçesinde Pazar günü çıkan orman yangını devam ediyor. Yaklaşık 500 hektarlık alanda etkili olan alevler zaman zaman yerleşim yerlerini de tehdit ediyor. Söndürme çalışmaları kapsamında Türkiye’de ilk defa orman yangınında gece uçuşu yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangın bölgesini havadan inceledi.

Karabağlar iki gündür yanıyor. Alevler 500 hektarlık alanda yayıldı.Bu 700 futbol sahasına eşit.


İtfaiye ekibi yangını söndürmek için seferber oldu. Alevlerle mücadele gece de devam etti.


Türkiye’de ilk kez gece uçuşu gerçekleştirildi. Termal kameraların uzaklık ölçme ve koordinat bulma özelliği kullanıldı.


Bu tehlikeli uçuşa Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı.


Gece uçuşunda yangının sürdüğü kritik bölgeler tespit edildi. Söndürme ekibi belirlenen bölgelere yönlendirildi. Bakan Pakdemirli rüzgarın etkisini yitirmesiyle çalışmaların hızlandığını açıkladı.


Söndürme çalışmalarında 250’ye yakın arazöz ve söndürme aracı kullanılıyor. İl personelinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi ilçelerden gönderilen takviye birlikler de çalışmalara destek veriyor.


Yangın 700 futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alanda etkili. Alevler yerleşim birimlerini de tehdit etti. Karabağlar'da 3 mahalle diken üstündeydi. Mahallelerde güvenlik önlemleri artırıldı.


Bir yanda yangını söndürme çalışmaları devam ederken, yangının çıkış nedeni de araştırılıyor. Soruşturmada, mangal ateşinin yangına neden olduğu iddiası var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS