Özel Haber... Bayramdan sonra kademeli açılma mı olacak? Tam kapanma 19 Mayıs'a uzar mı?

Video: Özel Haber... Bayramdan sonra kademeli açılma mı olacak? Tam kapanma 19 Mayıs'a uzar mı?

17 günlük tam kapanmanın süresi 17 Mayıs'ta doluyor. Peki gevşeme mi olacak, yoksa tam kapanma uzayacak mı? Detayları CNN TÜRK Ankara muhabiri Arda Erdoğan aktardı.

İşte CNN TÜRK Ankara muhabiri Arda Erdoğan değerlendirmelerinden satır başları:

29 Nisan'dan bu yana tam kapanma tedbirleri uyguluyor Türkiye. 17 Mayıs tarihi son olarak belirlenmişti. 17 Mayıs'a kadar 17 gün süre boyunca hem sokağa çıkma kısıtlaması hem de şehirlerarası seyahat yasağı uygulanıyor.

TAM KAPANMA SÜRESİ 19 MAYIS'A UZATILACAK MI?

En çok merak edilen soruların arasında 17 Mayıs'ta bitmesi planlanan tam kapanma sürecinin hemen peşi sıra gelecek. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kapsayacak şekilde uzatılıp uzatılmayacağıydı. Bu noktada hükümet üyelerinden kabine üyelerinden 2 önemli açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay. "Şu anda böyle 1 şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir" dedi. 1 diğer açıklamada, içişleri bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. "Bu noktada 19 Mayıs'la ilgili 1 değerlendirmemiz yok. Bugün itibarıyla bizim 1 hedefimiz var, 63005 binlere düşmek 23 bine geldik göreceksiniz. Hafta başı iyi 1 noktaya geleceğiz" dedi.

Yani hükümet cephesinden gelen açıklamalara baktığımız şekilde 17 Mayıs'ta tam kapanma süresi sona erecek, 19 Mayıs'ı kapsayacak şekilde 3 gün daha tam kapanma tedbirlerinin uzatılması an itibariyle düşünülüyor.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK? 17 MAYIS'IN ARDINDAN NELER GÖRECEĞİZ?

O noktada da bilim kurulu toplantılarının ve kabine toplantısının oldukça önemli olduğunu ifade edelim. 62-63 binlerde olan vaka sayıları tam kapanmanın başlamasıyla beraber 22 binlere doğru geriledi. Önümüzdeki günlerde bu tablonun daha netleşmesi ile birlikte hem bilim kurulunda bu durum değerlendirilecektir hem de kabinenin gündemine gelecektir. Yani 17 Mayıs tarihi itibariyle yapılacak ilk kabine toplantısında bu soru cevabını bulacak. Normalleşmenin nasıl oldu o zaman netleşecek diyebiliriz.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS