Özel Haber... Dink suikastının 14. Yılı... Cinayet sonrası yargılama sürecinde neler yaşandı? | Video

Video: Özel Haber... Dink suikastının 14. Yılı... Cinayet sonrası yargılama sürecinde neler yaşandı? | Video

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada 14 yıl geride kaldı. Dink, 19 Ocak 2007 yılında Agos gazetesinin önünde suikaste kurban gitti. Suikast sonrası ne oldu? davada sona yaklaşıldı mı?

İstanbul Şişli'de Agos Gazetesinin olduğu Halaskargazi Caddesi Sebat Apartmanı önünde silah sesleri duyuldu. Hrant Dink suikaste kurban gitti. O kurşun sesleri 2007'den beri yankılanmaya devam etti. Hem Türkiye hem Dünya bu ölüm haberi ile sarsıldı.

Hrant Dink, 1996 yılında Agos Gazetesini kurdu. Burada barışçıl yazılar yazdı. Amacı Ermeni ve Türk toplumu arasındaki buzları eritmekti. Ancak bazı kişiler bu yazıları kullanmak istedi. Yazılar kırpılıp anlamları değişti. Hrant Dink, hem Türkiye'den hem de Ermeni Diasporasından tepki çekti. Agos Gazetesine tehdit mesajları gönderilmeye başlandı.

Onu vuran Ogün Samast 2007 yılında 17 yaşındaydı. Samast'ın yakalanmasını sağlayan kişi babasıydı. Oğlunu televizyondaki görüntülerde tanımış, polise ihbar etmişti. Ogün Samast Samsun Terminalinde Trabzon'a kaçmak üzereyken yakalandı.

Peki bu cinayeti o mu işledi, azmettiricileri kimdi, suikastın perde arkasında bir bir suç örgütü mü vardı? Yıllardır bu sorunun peşine düşüldü.

Araştırmalar yapıldı. Detaylara inildikçe farklı isimler ortaya çıktı. En nihayetinde bu suikastin arkasındaki 3 isim belli olmuştu. Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal.

Ogün Samast soruşturmada azmettirici olarak Yasin Hayal'i göstermişti. Yasin Hayal de Erhan Tuncel'i işaret etti. Erhan Tunceli'nin de yardımcı istihbarat elemanı olduğu ortaya çıktı. Hatta dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek ile iletişim halinde olduğu belirlendi. Bu üç isim de Hrant Dink davasında tutuklandı. Ogün Samast'a 18 yaşından küçük olduğu için 22 yıl hapis cezası verildi.

Yıllarca bu üç kişinin etrafında soru işaretleri dönüp dururken iki husus ön plana çıktı. Bu üç kişi bir suç örgütüne mi bağlıydılar? Üst düzey kamu görevlilerin bu suikastte ihmali var mıydı?

Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek'in FETÖ terör örgütüne üye olduğu ortaya çıktı. Hrant Dink davasında akılları karıştıran en önemli ayrıntı ise, Ogün Samast'ı yakalayan emniyet görevlisi iki polisin Türk Bayrağı önünde Samast ile verdiği pozlardı. Bir televizyon kanalı bu görüntüleri yayınladı. Yıllar sonra fetönün bu işte parmağı olduğu, Ergenekon davalarına zemin hazırlamak için bu görüntülerin basına sızdırıldığı konuşuldu.

Meclis, Hrant Dink Cinayetini Araştırma Komisyonunu kurdu. Bu komisyonda Trabzon ve İstanbul emniyet birimlerinin "ihmali" olduğu belirtildi. İhmaller zinciri ardı ardına geldi. Dikkat çeken husus ise ihmallerde parmağı olan kişilerin FETÖ terör örgütü ile olan bağlantısıydı.

Hrant Dink davasında, İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 122. duruşma yapıldı. Savcı mütaalasını açıkladı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski Savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu, 13'ü firari, 76 sanık yargılandı.

FETÖ üyesi olduğu iddia edilen sanık gazeteci Ercan Gün, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli Okan Şimşek, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer de Hrant Dink davasında tutuklandı. Polis memuru Muhittin Zenit için de belgeleri yok ettiği gerekçesiyle tutuklanması istendi.

Hrant Dink davasında her yıl yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Suikast sarmalının ucu FETÖ'yü gösteriyor. Dava bir yanda devam ederken, Hrant Dink Barış için, Adalet için her yıl 19 Ocak'ta anılıyor. Son yazısında kendini güvercine benzetmişti. Her yıl 19 Ocak'ta göklere beyaz güvercinler salınıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS