Özel Haber... Şubat ayında yağışlar sürecek mi? Bünyamin Sürmeli değerlendirdi

Video: Özel Haber... Şubat ayında yağışlar sürecek mi? Bünyamin Sürmeli değerlendirdi

İstanbul 1 hafta öncesine kadar ciddi kuraklık içindeydi. Barajlardaki su miktarı yüzde 18-19’lara kadar gerilemişti. Önce sağanak ardından da kar yağışıyla bir miktar rahatlama yaşandı. Peki son durum ne? Barajlardaki su seviyesi neydi, ne oldu? Detayları CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli aktardı.

CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli yağış beklentileri ve kuraklık durumu ile ilgili detayları şu ifadelerle paylaştı:

Barajlarımız kısmen dolu ama biz rahatladık, rahatlamamamız lazım. Çünkü baraj doluluk oranları henüz yüzde 30-32'ler civarında ve önümüzdeki zamanlarda yağışlıyız, ama bol bol yağışlı değiliz.

BOL BOL YAĞIŞLI OLMAKLA YAĞIŞLI OLMAK ARASINDAKİ FARK NE?

Şimdi bu dönem bol bol yağışlı bir ay. Şubat öyle Ocak öyle. Yani normallerde bir yağışı henüz göremiyoruz demek. Yağış alıyor olsak da, o nedenle bir rahatlama yok. Barajlara bir miktar su geldi, evet ama rahatlamayın diyoruz. Her şey yolunda gidecek gibi çok net bir görüntü yok, ama giderse bile biz baraj doluluk oranlarımızı bu kışta istediğimiz seviyeye çıkartmayacağız. Onun altını çizerek başlayalım. İkincisi, biliyorsun sıcaklıklar dalgalanıyor. Ocak ayı normalin 3 derece üzerinde bitecek diye bahsediyoruz. Arada bir soğuk geldi, öncesi sıcak şimdi hava tekrar ısınmaya başladı.

Güneşle beraberiz, Boğaz'da ilkbahar havası yaşanıyor. Ama bir soğuk kapıda bekliyor, onu da söyleyeyim. Şimdi böyle bugünden itibaren Doğu Anadolu üzerinde duran bir yüksek basınç var. Gece eksi 20 derecenin altında. İç Anadolu'da eksi 15 derecelerde soğuklar yapıyor. Başkent saat 12 oldu, daha 1 dereceye yeni çıktı, 1-2 dereceye yeni çıktı. 0'ın üzerini yeni gördü. O da uzun aradan sonra da ilk defa sıfırın üzerine gündüz görüyor. Dolayısıyla halen hava buz gibi. Ama maalesef bugün itibariyle Kıyı Ege'de bölgesel yağışlar bekliyoruz.

Bunun dışında hiçbir yerde ne yağmur, ne kar yok. Hafta sonuna ilerlerken bu lodos devam edecek. Sıcaklığı biraz daha artıracak. Ama neyse ki hani deriz ya "Gözü yaşlı lodos" diye... İşte o gözü yaşlı lodos bize yaş getirecek. Ne zaman? Önümüzdeki haftanın ilk günlerinde, daha doğrusu bu hafta sonunda Kıyı Ege de kendini gösteriyor. Arkasından orta batı bölgelerin büyük kısmında önümüzdeki haftaya yayılacak, arkasından da bir soğuk gelecek.

Şimdi o soğuğun altını çizelim istersen. Bahsediyorduk, ayın 26-27'si gibi bir dalga daha gelebilir diye. Ama bu son gelen sistem gibi öyle sıkı bir kar yapabilecek görüntüsünde mi? Her yer için değil, neresi için Batı Karadeniz'in, İç Anadolu bölgesel olmak üzere Başkent, Eskişehir, Marmara'nın güneyi, Bursa, Bilecik çevreleri bu alanda kar bekliyoruz. Önümüzdeki hafta Perşembe Cuma günü gibi

İSTANBUL İÇİN BİR İHTİMAL VAR MI?

Belki 1 ya da 2 gece, akşam ya da gece yüksekler için yakalayabiliriz. Şu anda tam net kar değerleri gelmiş durumda değil. Birkaç ilçede yüksek kesimlerde böyle 2 derecelere falan gece geliyor ya da akşam saatlerinde sıcaklık geliyor. O nedenle arada yağış yakalarsak böyle saatler seviyesinde kar görme ihtimalimiz ortaya çıkabilir. Ama şu anda o da net durumda değil. Şubatla alakalı öngörülerimiz de zaten bahsediyoruz.

Şu an içinde bulunduğumuz ısınma trendi orta batı bölgelerde doğu da değil. Orta batı bölgelerde hafta sonunda da devam edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS