Özel haber... Suriye'den Doğu Akdeniz'e Fransa ile tansiyonun yükselmesinin sebepleri neler? | Video

Video: Özel haber... Suriye'den Doğu Akdeniz'e Fransa ile tansiyonun yükselmesinin sebepleri neler? | Video

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN TÜRK yayınında, "Fransa rotadan çıktı" dedi. Türkiye-Fransa arasındaki gerilime işaret etti. Peki, son dönemdeki o gerilimler nelerdi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN TÜRK ekranında konuştu. Paris yönetimine tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatını işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Barış Pınarı Harekatındaki sözleri, Fransa ile Türkiye arasındaki gerilimin önemli dönüm noktalarından biriydi.

Erdoğan, Paris yönetiminin Suriye'deki PKK uzantısı PYD'ye destek verdiğini söyledi. "Suriye sınırımız boyunca kurulmaya çalışına terör koridorunu parçalayıp attık." dedi.

Peki Fransa ile Türkiye başka hangi konularda karşı karşıya geldi. Suriye eksenli başlayan gerilim doğu Akdeniz'e de yansıdı.

Enerji mücadelesinde, Fransa Rum kesimine destek verdi. Rum kesimiyle askeri anlaşma imzaladı. Fransız petrol şirketleri aracılığıyla, Doğu Akdeniz'deki tartışmalı bölgelerde petrol ve gaz arama çalışması yapmak istedi. Türkiye'nin kararlı adımlar ve petrol arama çalışmaları sonrası geri adım mesajı geldi. Ancak gerilim bitmedi

Akdeniz’de rutin faaliyet gösteren Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı fırkateynler ile bölgedeki Fransız savaş gemisi arasında gerginlik yaşandı. Fransız donanması bir süre önce Libya’ya silah sevkiyatı yaptığı iddiasıyla Akdeniz’de bir kargo gemisine müdahale etmeye çalıştı. Bu faaliyet sırasında kargo gemisi Türk Deniz Kuvvetleri tarafından korunuyordu. Türk Fırkateynleri Fransız savaş gemisine ‘Radar aydınlatması’ gerçekleştirdi.

Fransa ile Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en önemli coğrafyalardan biri ise, Libya. Türkiye BM'nin tanıdığı Meşru Hükümete destek verdi. Fransa ise, Rusya ile Hafter tarafında yer aldı. Hatta, gemi olayı sonrası Türkiye'yi NATO'ya şikayet etti.

Paris yönetiminin darbeci Mısır lideri SİSİ'ye destek vermesi de başka bir tartışma konusu. Türkiye ise, Fransız yönetimine tepkili. Paris'in bölgedeki tutumu endişe verici diyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS