Özel okul derneklerinden açıklama: Ücretlerde kısmi iade yapılmalı | Video

Video: Özel okul derneklerinden açıklama: Ücretlerde kısmi iade yapılmalı | Video

Okulların açılma tarihinin uzaması özel okullara ödenen ücretle ilgili tartışmalara neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı "Velilerin, maddi ve manevi talepleriyle ilgili okulların yapmakla yükümlü oldukları düzenlemelerin takipçisiyiz" demişti. Özel okullar da yol haritasını belirledi. Velilere ücretin bir bölümü iade edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamasının ardından da ilk açıklama Bakanlıktan geldi. Özel öğretim kurumlarının, bünyesindeki öğretmen ve çalışanların haklarını da gözeterek velilerin, maddi ve manevi talepleriyle ilgili yapmakla yükümlü oldukları düzenlemelerin yakın takipçisi olunacağı bildirildi.

Bakanlığın açıklamasının ardından özel okullar dernekleri de yazılı açıklama yaptı. Alınan kararlar maddeler halinde sıralandı.

ÖZDEBİR, ÖZDER, TÖZOK, ÖZKURBİR, TÖDER Dernekleri ortak açıklamasında "Okulların tam zamanlı uzaktan eğitime geçmesi durumunda, daha önce verilemeyen yemek ve servis hizmetlerinin bedeli alınmamalı alınmışsa da iade ya da mahsup yoluna gidilmeli" vurgusu yapıldı.

Ayrıca, "Yüzyüze eğitim hizmetinin kısmı ya da tam zamanlı verilememesi durumunda sözleşmede yer alan ücret üzerinden birim ücretlerde uzaktan öğretim süresi dikkate alınarak kurumca bir oran belirlenmeli ve bu miktar veliye iade ya da mahsup yoluyla iletilmeli" denildi.

PEKİ BU NE ANLAMA GELİYOR

Uzaktan eğitim yapılan ve telafisi yapılamayan günlerin günlük hesabı üzerinden bir oran belirlenecek ve velilere iade edilecek.

Hesaplama, okullarda 21 Eylül'den sonra başlayacak yüzyüze eğitim dönemindeki 180 okul gününe göre yapılacak. Kaç gün uzaktan eğitim yapmak zorunda kalmışsa, o kadar gün sayısına denk gelen ücretin belirli bir oranının velilere iadesi söz konusu olacak.

Örneğin, 18 bin lira ücreti olan bir okul, uzaktan eğitim yapılan günlerin telafisi yapılmazsa gunluk 100 liraya tekabül eden eğitim ücretinin, okulca belirlenecek bir oranını veliye iade edecek.

Tüm bu hesaplamalar ise, telafi dönemi bittikten sonra öğretim yılı sonunda yapılacak.

Özel okullar derneklerinin açıklamasında "Kurumlarımız ve kurucuları için bu yıl fedakarlık yılı kabul edilmelidir" ifadesine de yer verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS