Son Dakika

Palandöken: Dövizdeki düşüş etiketlere yansımadı

A A

25.12.2021 - 17:35 Son Güncelleme:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, döviz kurundaki düşüşün fiyatlara indirim olarak yansıması yönündeki çağrıların dikkate alınmadığını söyledi. "Fırsatçılar için gerekli önlemler zaman kaybedilmeden alınmalı" çağrısında bulundu.

Döviz kurundaki artış etiketlere zam olarak yansımasına rağmen kurdaki düşüş fiyatlara indirim olarak yansımadı. Bir de yaklaşan yılbaşı nedeniyle fiyatlarda hala artış yaşanıyor.

Gazlı içeceklerden suya, peçeteden gıda ürünlerine kadar her ürün grubunda yükselen fiyatlara Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken tepki gösterdi.

Palandöken, nasıl bir günde 4-5 kez zam yapılıyorsa aynı şekilde fiyatlar düşürülmeli diye seslendi.

"Vatandaş Dolar ve Euro’daki düşüşü mutfağında hissetmek istiyor. Bunun için belki polisiye tedbirler işe yarayacak ama ticaret ahlakı ile bağdaşması lazım."

Palandöken, döviz kurundaki düşüşün üzerinden günler geçmesine rağmen indirim olmadığına dikkat çekerken “Herkes elini taşın altına koymalı” vurgusu yaptı.

"Topyekûn herkes elini taşın altına koymalı fiyatlarını biran evvel bir günde 4 kere etiket değiştirenler şimdi 4 gün geçti 5. gün geçti fiyatlarda herhangi bir indirim yok. Bunun için yapılacak ilk şey süratle fiyatların gerilemesi makul fiyatlara düşürülmesi."

Fahiş fiyat denetimlerine değinen Palandöken, cezaların caydırıcılığını yitirdiğini söylerken, “Fırsatçılar için gerekli önlemler zaman kaybedilmeden alınmalı” ifadelerini kullandı.

Fiyatların düşmemesine TÜRK-İŞ'ten de tepki geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "İşçi, memur, emekli, dar gelirli fiyatların aynı hızda düşmesini bekliyor. 20 bine yakın temsilci ve yöneticilerimizi dayanışmaya çağırıyor ve 81 ilde fiyatlardaki gelişmeleri genel merkezimize ivedilikle bildirmelerini istiyoruz" açıklaması yaptı.