Paris İklim Anlaşması Meclis'e geliyor

Video: Paris İklim Anlaşması Meclis'e geliyor

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Afyon Milletvekili Veysel Eroğlu, Ekim'de TBMM'de onaylanması beklenen Paris İklim Anlaşması'yla ilgili olarak, Türkiye'nin sera gazı emisyonunda mesuliyetinin bulunmadığını söyledi.

Paris İklim Anlaşması'nın Ekim ayında meclis gündemine gelip onaylanması bekleniyor. TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Afyon Milletvekili Veysel Eroğlu, rapor hazırlama çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ve Ekim ayında Meclis genel kuruluna sunulacağını belirterek, raporun iklim değişikliği ile mücadelede bir rehber ve harita niteliğinde olacağını söyledi.

Türkiye, yeni iklim rejiminde finans ve teknoloji desteklerine erişim talebinin karşılanması kaydıyla 2015'te Paris Anlaşması'nı kabul etti ve 22 Nisan 2016'da anlaşma imzalandı. Süreci Milliyet Gazetesine değerlendiren Eroğlu, Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadelede çok büyük mesafeler kat ettiğini, Türkiye'nin özellikle kabul ettiği değerlerden daha düşük seviyede emisyon salgıladığını söyledi ve "Ülkelerin sera gazı emisyonlarına baktığımızda ülkemizin tarihi süreçte mesuliyeti bulunmamaktadır." dedi.

Eroğlu, 1990-2018 arası emisyon değerleri incelendiğinde Türkiye'nin mesuliyetinin sadece yüzde 1 olduğunu da vurguladı. Ayrıca Türkiye'nin ekonomi ve sanayisinin yeşil dönüşümünün sağlanmasının, AB başta olmak üzere, üçüncü ülkelere ihracatında rekabetçiliğinin korunması ve güçlendirilmesi için elzem olduğunu da söyledi.

Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı ilk imzalayan ülkelerden biri olduğu halde ülkelerin yükümlülükleri ile alâkalı adaletsizlikler sebebiyle anlaşmayı yürürlüğe koymadığını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS