Preveze Deniz Savaşı'nda ne oldu? Osmanlı, Haçlılara karşı olan savaşı nasıl kazandı?

Preveze Deniz Savaşı'nda ne oldu? Osmanlı, Haçlılara karşı olan savaşı nasıl kazandı?

28 Eylül 1538 tarihinde denizcilik tarihinin en büyük zaferlerinden biri kazanıldı. Bundan tam 484 yıl önce Osmanlı Donanması, Ege Denizi'ndeki fetihleri durdurmak için saldıran Haçlı Donanması'nı Akdeniz'deki Preveze'de mağlup etti. Peki Preveze Deniz Savaşı nasıl kazanıldı, neler yaşandı? Detaylar haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Osmanlı'nın karadaki kadar denizde de güçlü olduğu tüm dünyaya gösterildi. Osmanlı Donanması'ndan sayıca kat be kat fazla olan Haçlı Donanması, Akdeniz'in soğuk sularına gömüldü. Türk denizcilik tarihinin en önemli zaferlerinden olan Preveze Deniz Savaşı, tarih sayfalarına altın harflerle yazıldı.

Takvimler 1537 yılını gösteriyordu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı Donanması'nı komuta eden Barbaros Hayreddin Paşa, Ege Denizi'nde Venediklilere ait olan bir dizi adayı fethetti. Osmanlı, şu an İtalya'da bulunan o zamanlar İspanyol toprağı olan Calabria sahillerini tahrip edince Avrupa devletleri harekete geçti. Papa 3. Paulus 1538'de Barbaros Hayreddin Paşa'yı durdurmak için İspanyol İmparatorluğu, Venedik Cumhuriyeti, Ceneviz Cumhuriyeti, Papalık Devleti ve Malta Şövalyeleri kuvvetlerinden kutsal ittifak adını verdiği bir Haçlı Donanması oluşturdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

300 gemili ve 60 bin askerli Haçlı donanmasının kumandanı, Cenevizli Amiral Andrea Doria idi. Doria, Osmanlı'ya ait Preveze Kalesi'ni kuşattı. Türk Donanması'nın gelmesi üzerine Haçlılar, Venedik egemenliğindeki Korfu Adası'na çekildi. Osmanlı Donanması'ysa Haçlıları açık denizde savaşmaya zorladı.

Osmanlı'nın "oyalama savaşı" vereceğini düşünen Doria, Barbaros Hayrettin Paşa'nın aniden saldırmasıyla şaşkınlık yaşadı. Barbaros komutasındaki 122 gemili ve yaklaşık 12 bin askerli Osmanlı Donanması, 28 Eylül 1538'de Haçlı Donanması'na şu anda Yunanistan'a bağlı olan preveze açıklarında taarruz etti. Rüzgar esmediği için hareket edemeyen büyük Haçlı gemileri saldırıya uğradı.

Rüzgarın esmeye başlamasıyla Haçlılar da saldırıya geçti. Ancak Osmanlı Donanması, 13 gemiyi batırarak ve 36 gemiyi ele geçirerek Haçlı Donanması'na ağır kayıplar verdi. 3 bin askeri esir düşen Haçlı Donanması gecenin karanlığından yararlanarak savaş alanından uzaklaştı. Osmanlı tarafındaysa gemi kaybı yaşanmadı ancak 400 şehit verildi.

Preveze Deniz Savaşı, Osmanlı Donanması'nın zaferiyle sonuçlandı. "Denizlere hakim olan cihana hakim olur" sözünün sahibi, Barbaros Hayreddin Paşa'nın kazandığı zafer, Akdeniz'deki Türk hakimiyetini tam anlamıyla pekiştirdi.