Prof. Akhan: Türkiye varyantı olabilir

Video: Prof. Akhan: Türkiye varyantı olabilir

Koronavirüs salgınında ölüm ve vaka sayıları korkutmaya devam ediyor. Özellikle İngiliz Mutasyonu bulaştırıcılığını artırmış durumda. Vakaların aile içi ve iş yerlerinde daha sıklıkla görülmeye başladığını belirten Prof. Dr. Sıla Akhan değişik virüslerle karşılaştıklarını, Türkiye varyantının da olabileceğini söyledi.

Virüsün etkilediği yaş grubu giderek düşüyor, yoğun bakıma kaldırılanların sayısı artıyor. Yeni Şafak Gazetesine konuşan Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan Marmara Bölgesi'ne dikkat çekti. Değişik virüslerle karşılaşıyoruz uyarısında bulundu.

"TÜRKİYE VARYANTI OLABİLİR"

Akhan, "Burada başka varyantlar çıkıyor olabilir. Bütün bunlar önemli. Ortamda dolaşan virüs sürekli değişiyor. Değişik virüslerle karşılaşıyoruz. Bir kısmı ya da ikisi ile birlikte enfekte olabiliriz. Değişik Türkiye varyantı da olabilir. Şu an kontrol edemediğimiz süreçteyiz. İstanbul’da 10 kişiden 1’i virüsü taşıyor. Yoğun bakımda yatan genç hastalarımız var.” sözleriyle virüs yoğunluğunu açıkladı.

Hastalıkta 3. zirvenin yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Sıla Akhan, alınan kısmi kapanma kararlarının etkisinin henüz tam olarak yansımadığını da belirtti. Vaka sayılarındaki artışın devam ettiğine dikkati çeken Akhan, "Şu an halen tepeyi görmüş değiliz. Vaka sayıları, kurallara ne kadar uyarsak o kadar çabuk düşecek. Kurallara ne kadar çok dikkatli uyarsak, düşmede o kadar fazla olacak” ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS