Prof. Dr. Orhan Şen CNN TÜRK'e konuştu: Muğla Marmaris'te hava şartları ne söylüyor?

Prof. Dr. Orhan Şen CNN TÜRK'e konuştu: Muğla Marmaris'te hava şartları ne söylüyor?

Muğla Marmaris'teki yangın devam ederken hava şartlarının da olumlu yönde seyretmesi gerekiyor. Peki, rüzgâr nereye doğru esiyor? Yani alevler nereye doğru ilerliyor? Rüzgâr etkisini ne kadar daha devam ettirecek? Yağış var mı? Sıcaklık ve nem ne durumda? Detayları, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen cevapladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Geçen seneki yangınlarda poyraz çok kuvvetliydi ve nemi çok düşürmüştü. Burada gördüğümüz gibi nem bugün yüzde 53. Nem fena değil. 40'ın altına düşerse bir problem çıkar. Yüzde 53 fena değil... Yarın sabah yüzde 50-60'a çıkıyor. Belli saatlerde nem yüksek olur. Öğlen saatlerinde düşer. Yarın gece 25 dereceye düşüyor. Esas yangını söndürme kara harekatıdır. Dolayısıyla akşamları hava harekatı yapamıyorsak, kara harekatını güçlendirmemiz lazım. Yangının yayılmasını önlemek hava harekatı, yangının söndürülmesi için ise kara harekatı gerekir. Söndürmekle bitmiyor bu iş bunun soğutması var. Bu ağaçlar yandığı zaman, dışarısında bir şey göremezsiniz ama içi kordur onun. Soğutma son derece önemlidir. Alev ve duman görünmese bile ağaçların içi ve toprağın içi bile hala yanıyordur.

Teknik elemanlar o kadar usta ki bizim, bunları biliyorlar zaten yangın söndürüldükten sonra soğutma çalışmasına geçilecek ama tahminime göre rüzgarın kuvvetinden dolayı yayılma daha tam önlenmedi. Rüzgar, Marmaris şehir merkezine doğru esiyor. O bölgede durdurmak lazım. Dikkat edeceğimiz şey yarın ölene kadar rüzgar kuvvetli. Gece saatlerinde teknik olarak Orman Bakanlığı oradaki ekipler daha iyi planlıyordur ama gece karadan bunu söndürme işlemlerinin devam etmesi sabah tekrar havadan söndürmeye devam edilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.