Prof. Ümit Biçer'den Tahir Elçi'nin ölümüne dair çarpıcı değerlendirme

Prof. Ümit Biçer'den Tahir Elçi'nin ölümüne dair çarpıcı değerlendirme

Adli Tıp uzmanı Prof. Ümit Biçer, Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Biçer, merminin izlediği yol ve Elçi'nin düştüğü yere bakarak ilk değerlendirmeye göre merminin güvenlik görevlilerinin bulunduğu yerden geldiğini söyledi. Biçer, aynı zamanda olay anında Elçi'yi korumaya yönelik hiç bir önlem alınmamış olmasının aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ümit Biçer, CNN TÜRK'te Mirgün Cabas ile Her Şey programına katılarak Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Biçer,  "Otopside merminin izlediği yola, diğer insanların pozisyonlarına, Diyarbakır Barosu avukatlarının değerlendirmelerine bakıldığında kesin olmamakla birlikte bir konuda ortaklaşıldığını gösteriyor. Burada ortaklaşılan düşünce atışın yönü, vücuttaki yaralanma, Tahir Elçi'nin düştüğü yere bakılınca aslında sokaktaki başka bir yerden değil güvenlik görevlilerinin bulunduğu yerden ve polislerin silahından çıktığı düşünülen mermilerle gerçekleştiği kaba bir değerlendirme olmakla birlikte herkesin ortaklaştığı bir düşünce" dedi. 

Can Dündar'ın oğlu Ege Dündar konuştu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Koruma çabası görmüyoruz"

Mermi çekirdeğiyle sonuca gitmek arasında bir mutlak denklem kurulmaması gerektiğine dikkat çeken Biçer "Çoğu siyasal cinayette olduğu gibi oradaki güvenlik görevlilerinin, önceden hedef haline getirilen önemli bir hukuk insanını korumak, önlem almak gibi bir çaba ve refleks göstermediğini görüyoruz" diye konuştu. 

Programın tamamını izlemek için bu linke tıklayın.