Putin ile görüşmede "Ruble" mutabakatı

Putin ile görüşmede "Ruble" mutabakatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede önemli başlıklardan biri de ekonomiydi. Cumhurbaşkanı "Putin ile Ruble üzerinde mutabık kaldık" dedi. Peki, Ruble ile ticaret Türkiye’ye ne sağlayacak? Hangi ödemeler Ruble ile yapılacak ve avantajı ne olacak? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ekonomi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde önemli başlıklar arasındaydı. Erdoğan, ''Putin ile Ruble üzerinde mutabık kaldık'' dedi. ''Bu da mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya'ya ve Türkiye'ye kazandıracak" vurgusu yaptı.

DOĞALGAZ ÖDEMESİNİN BİR KISMI RUBLE İLE YAPILACAK

Peki, Ruble ile ticaret ne anlama geliyor? Bunun avantajı ne olacak? Varılan mutabakatla ticaret milli paralarla yapılacak. Aslında zaten bir süredir Türkiye ve Rusya, ticarette milli paraları kullanıyordu ama artık bunun miktarı artacak. Özellikle doğalgaz önemli kalemler arasında. Doğalgaz ödemelerinin bir kısmı Ruble ile yapılacak.

TÜRKİYE-RUSYA TİCARETİ DAHA KOLAY VE HIZLI OLACAK

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir taraftan Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında yaptırımlar nedeni ile yaşanan sıkıntılar gündeme gelmişti. Milli paralarla ticaret sayesinde ise ticaret artık daha hızlı ve kolay olacak.

Türkiye Ruble'yi ise daha çok turizmden elde ediyor. Bir yandan da gözler Putin görüşmesi sonrasından bir Swap yani para takası anlaması olup olmayacağında.