Rekabet soruşturmasında sona doğru

Video: Rekabet soruşturmasında sona doğru

Fahiş fiyatla mücadelede gözler atılan ve atılacak adımlarda. Ticaret bakanlığı bir yandan denetimlerini sürdürürken Rekabet Kurulu da rekabeti ihlal var mı buna bakıyor. Zincir marketlerin de yer aldığı 29 teşebbüs hakkında rekabeti ihlal edip etmediklerini belirlemek için başlatılan soruşturmanın sonucunda da geri sayım başladı. Ekim sonunda firmaların sözlü savunma vermeleri bekleniyor. Ardından da 1 hafta içinde kararın çıkması öngörülüyor.

Fahiş fiyatla mücadele sürüyor. Bir yanda Ticaret Bakanlığı'nın denetimleri sürüyor. Müfettişler de görevlendiriliyor. Bir yandan da gözler rekabet kurulunda. Çünkü zincir marketlerin de yer aldığı 29 teşebbüs hakkında rekabeti ihlal edip etmediklerini belirlemek için başlatılan soruşturmanın sonucu bekleniyor. Marketlerin sözlü savunmalarını 27 Ekim'de vermeleri bekleniyor. Sonra yaklaşık 1 hafta içinde de sonucun netleşmesi bekleniyor.

Raportörler, belgeler ve iktisadi analizlerle ortaya koydukları rekabet ihlaline karşı yaptırım istiyor. Şimdi önce savunmalar dinlenecek ardından o savunmalar değerlendirildikten sonra karar açıklanacak.

Rekabet Kurumu'nun hızlı tüketim malları perakendeciliği sektör incelmesi ön raporunda, 5 zincir marketin sektörde toplam pazar payının hızla arttığına dikkat çekildi. Ve bu alanda düzenlemeler yapılması önerildi. Raporda, "Alıcı gücün kötüye kullanılmaması garanti altına alınmalı" tespitinde bulunuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS